Rusya Meclis Başkan Yardımcısı Jirinovski: 'İngiliz Büyükelçi hemen ülkemizi terketsin'
Rusya'nın aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri ve Duma Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski, İngiltere'nin Moskova Büyükelçisi'nden, gönüllü olarak Rusya'yı terk etmesini istedi.
Rusya'daki British Council şubelerinin kapatılmasıyla ilgili İngiltere'nin resmi tutumunu protesto etmek amacıyla bir grup taraftarıyla Moskova'daki İngiliz Büyükelçiliği karşısında bir eylem düzenleyen Jirinovski, İngiltere Hükümeti'ni Rusya karşıtı politikadan vazgeçmeye çağırdı. Yaptığı konuşmada, British Council şubelerinin Rusya'da yasadışı ve demokrasiye aykırı şekilde faaliyet göstermesine hiçbir zaman müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Jirinovski, "Rusya okullarındaki ders kitaplarına İngiltereHükümeti'nin Rus-İngiliz ilişkilerinin bozulmasındaki rolüne ilişkin bilgilerin eklenmesini sağlayacağız" dedi. İngiliz diplomatların Rusya'yı terk etmesini isteyen Jirinovski, "İngiltere
Büyükelçisi ve diğer diplomatlar en kısa sürede ülkemizi terk etsin. Suçluları barındırmasına rağmen, Liberal Demokrat Parti milletvekili Andrey Lugovoy'a karşı soruşturma başlatan İngiltere Hükümeti Rusya'dan özür dilemeli" diye konuştu. İngiltere'nin dünya haritasından silineceğini iddia eden Jirinovski, "Dünya haritasında İngiltere gibi bir ülkenin bulunması çok üzücü. Fakat yakın gelecekte bu ülke dünya haritasından silinecek. Ben bundan eminim" diye konuştu. Jirinovski, elçilik görevlilerini acilen bavullarını toplayarak Rusya'yı terk etmeye çağırdı.

Bu arada yaklaşık 1 saat devam eden ve 15 eylemcinin katıldığı gösteri olaysız sona erdi.


HABERTURK