Ergenekon terör örgütü şimdi de Cerrah'ı tehdit ediyor
Ümraniye’de ele geçirilen el bombalarıyla ilgili 8 ay önce başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 33 kişiye dün 2 kişi daha eklendi. Çetenin ünlülere suikast için eşcinsel bir tetikçi tuttuğu öne sürüldü

Susurlukçu Tuğgeneral Veli Küçük, Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvvayi Milliye Derneği yöneticilerinden emekli Albay Fikri Karadağ, yardımcısı Hüseyin Görüm, Türk Ortadoks Kilisesi Basın Halkla İlişkiler Müdürü Sevgi Erenerol, gazeteci Güler Kömürcü, Susurluk sanığı Sami Hoştan, “Drej Ali” olarak bilinen Ali Yasak ile Kuvvayi Milliye Derneği Adana sorumlusu Tanju Okan, İhsan Köktaş ve Hrant Dink suikasti azmettiricisi Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut’un da aralarında bulunduğu zanlılara Dink cinayeti, Danıştay saldırısı, Trabzon’daki rahip cinayeti ve Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombalarla ilgili iddialar konusunda sorgulama yapıldı. Diyarbakır’da yakalanan 2 kişi daha gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi.

PAMUK İÇİN 2MİLYON YTL
’Ergenekon’ adı verilen yapılanmanın, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’a suikast düzenlenmesi için 2 milyon YTL kaynak aradığı, suikast silahı olarak ise Glock’u seçtiği ortaya çıktı. Operasyonun ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, "Cerrah’ın (İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah) kafasına sıkacağız. Paşaya bir şey olursa hesabını verirsiniz" diye tehdit telefonları geldiği bildirildi.

Savcı Öz, emniyete üs kurdu
Terör konusunda uzman Soruşturma Savcısı Zekeriya Öz tarafından Emniyet’te sorgulanan zanlılara ayrıca kamuoyu tarafından tanınan bazı önemli isimlere yönelik suikast planları ile ilgili de sorular yöneltildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde (TEM) sorgulanan 35 zanlının parmak izi alınarak, geçtiğimiz yıl Ümraniye’de ele geçirilen 27 elbombası üzerinde tespit edilen parmak izleriyle karşılaştırılmak üzere kriminal incelemeye gönderildi. Zanlılar, savcı tarafından konulan 24 saatlik yasağın ardından tek tek avukatlarıyla görüştürüldü.
İddiaların hepsini reddettiler
Ergenekon adlı yapılanmanın tepesindeki isim olarak anılan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün avukatı İsmet Koç, “Veli Bey’in durumu iyi. Ancak ortaya konan somut bir suçlama yok. Onun için bir şey söylememiz mümkün değil. Gazetelerde çıkan haberlerde yer alan suikast planlarının doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi. Avukatıyla görüşen Veli Küçük’ün de “Benim Danıştay saldırısı, Dink cinayeti ve Ümraniye’de ele geçen el bombaları gibi olaylarla bağlantım yok. Olayda ismi geçen Oktay Yıldırım’ı görev yaptığım zamanlardan tanıyorum. Benim güvenlik şirketimde çalıştı. Muzaffer Tekin’i de tanırım. Ama onunla çok samimi değilim. Sami Hoştan ve Ali Yasak ile samimiyetim yok. Bana bayramlar ve kandil günlerinde mesaj atarladı” dediği ve olayda ismi geçen kişileri de görev yaptığı süreç içerisinde bir şekilde tanıdığını söylediği öğrenildi..
“Kuvvayiciler olarak ayrıldık”
Daha önce Mersin’de, kurduğu Kuvvayı Milliye Derneği’nde, silah ve Kur’an-ı Kerim üzerine “ölme ve öldürme” yemini ettiren ve 150 bin kişilik hain listesi yayınlayarak gündeme gelen ve avukatıyla yüz yüze gören Emekli Albay Fikri Karadağ’ın da, “Bu operasyonda anılan isimlerin bir bölümüyle önce hepimiz bir araya geldik. Ancak daha sonra uzun tartışmaların ardından biz Kuvvayı Milliyeciler olarak onlardan ayrıldık. Suçlamaları kabul etmiyorum” dediği öğrenildi.

Adliye katibi de gözaltına alındı
Gözaltına alınanlar arasında İstanbul Adliyesi’nde görevli bir katibin olduğu da öğrenildi. Hazırlık savcılığında görev yapan bu kişinin hakkında gizlilik kararı bulunan davalar ile ilgili evrakları Avukat Kemal Kerinçisiz’e verdiği ileri sürüldü. Zanılardan Akşam Gazetesi yazarı Güler Kömürcü’ye de devletin gizli bilgilerini ele geçirmek suçundan işlem yapıldı. Avukat Kemal Kerinçsiz’in ise örgütün kuryeliğini yaptığı iddia edildi. Kerinçsiz iddiaları reddetti.
Çavuş Yüce DTP’yi yağmalatmış
Bursa’da gözaltına alınan eski uzman Çavuş Muhammed Yüce’nin 21 Ekim 2007 tarihinde Bursa’da DTP İl binasının basılıp yağmalanması olayını da azmettirdiği ve gözaltında olan ismi açıklanmayan escinsel bir tetikçiyi eylem için “çeteyle” temasa geçirdiği öğrenildi.
Küçük’ün koruması Peker’den
Veli Küçük’ün mafya bağlantısı da ortaya çıktı. Gözaltına alınan zanlılardan Caner Yiğit’in Veli Küçük’ün koruması olduğu, Yiğit’in adının Sedat Peker’e yönelik Kelebek operasyonuna karıştığı iddia edildi. Caner Yiğit’in, Peker tarafından Küçük’ü koruması için tutulduğu ve maaşının da Peker tarafından ödendiği polisin telefon dinlemesine takıldı.
Erdoğan:Yürütme ile yargının dayanışması
Başbakan Erdoğan dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise partisinin iktidara geldiğinden bu yana çetelerle mücadelede güvenlik güçlerinin çok ciddi kararlı bir süreç başlattığını belirtti. Erdoğan şöyle dedi: “4-5 yıldır bu şekilde devam ediyor. Güvenlik güçlerimizin belli bir safhaya kadar bu işte müdahalesi olduktan sonra, yargının devam ettirdiği süreç var. Yani bu suçlarla ilgili olarak şu anda son olay gerçekten yürütme ile yargının gayet güzel bir dayanışma içerisinde bu işi yürüttüğünün ifadesi oldu. Demek ki bu dayanışma neleri olumlu istikamette getirebileceğini gösteriyor. Ben tüm emeği geçen gerek yargı mensuplarımıza gerekse güvenlik güçlerimize ama polis ama asker, jandarma, hepsine milletim adıma çok çok teşekkür ediyorum ve başarılarının da artarak devamını diliyorum.”


HABERTURK