El Kaide'nin hücre evine operasyon ile 11 saattir devam ediyor
Gaziantep'te El Kaide terör örgütüne ait hücre evlerine yapılan operasyonlar sırasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu, 3 polis memuru yaralandı. Örgüt mensubu olduğu bildirilen 1 kişi öldürüldü.
7 yıl aradan sonra yeniden 'hortladığı' konusunda raporlar hazırlanan Hizbullah'a yönelik olarak Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta düzenlenen eş zamanlı gece operasyonlarında, örgüte yeniden ağır bir darbe vuruldu.
Gaziantep merkez ile Nizip İlçesi ve Şehitkamil İlçesi'ne bağlı Sofdağı eteklerindeki Karadere Köyü ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi'nde 2 terörist ölü ele geçerkin, çıkan çatışmada polis memuru 35 yaşındaki Ahmet Çandul şehit oldu. 2'si ağır 4 polis memuru yaralandı, 18 terörist de sağ olarak yakalanırken,

ÇATIŞMA SÜRÜYOR Hücre evde bulunduğu sanılan 2 terörist ise teslim olmamak için direniyor.
"Teslim ol" çağrısına olumsuz yanıt veren teröristlerle çatışma sürüyor.
Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi’nde devam eden çatışmada, silah ve patlama sesleri geliyor.
Teröristler, güvenlik güçlerinin "teslim ol" çağrısına yine olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine, otomatik silahların da kullanıldığı çatışma devam etti.

ÇATIŞMADAN KAÇTILAR
Gaziantep’te terör örgütü mensuplarıyla çatışmanın devam ettiği evden 1 kadın, 3 kız çocuğuyla birlikte çıkarak polise teslim oldu.
Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi’ndeki evde bulunan teröristlerle çatışma devam ediyor. Çatışmanın devam ettiği evden 1 kadın ile 3 kız çocuğu çıkarak, polise teslim oldu.
Çatışma yaşanan evdeki terör örgütü mensuplarının, baba ve oğlu olduğu öğrenildi.
Bu arada, operasyonun yapıldığı bölgeden geçen sakallı, genç birisi güvenlik güçlerinin yanına gelerek, "Çatışmanın sona ermesini, arabuluculuk yapmak istiyorum. Kan dökülmesin. Beni olay yerine götürün, onları alıp size teslim edeyim. Emniyet Müdürüyle görüşmek istiyorum" dedi.
Olay yerinde görüntü almaya çalışan basın mensuplarına tepki gösteren bu kişi, AA muhabiri Murat Atay’a tekmelerle saldırdı.
Bu kişi, daha sonra terörle mücadele ekiplerince göz altına alındı.
Öte yandan, operasyonun yapıldığı yere, duvar yıkmak için kompresör getirildiği öğrenildi.
Çatışmayı sürdürenlerin terör örgütü El Kaide’nin "Selezi"ler grubundan olduğu iddia edildi.

OPERASYON GECE BAŞLADI
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 02.00 sıralarında terör örgütü El Kaide üyelerinin kullandığı kent merkezindeki Tekel Caddesi ve Kalealtında Mevkii'ndeki iki ayrı hücre evine operasyon düzenlendi. Güvenlik güçlerinin ablukaya aldığı evlerde bulunanlara 'Teslim ol' çağrısı yapıldı. Ancak evde bulunan teröristler çağrıya ateşle karşılık verince çatışma çıktı. Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz'ın yönettiği operasyonda çıkan çatışmada Özel Hareket timinde görevli polis memuru 35 yaşındaki Ahmet Çandul şehit olurken, polis memurları 34 yaşındaki Deniz Bayram, 37 yaşındaki Hüseyin Çiftçi, 42 yaşındaki Mehmet Ağca ve 35 yaşındaki Mehmet Ali Koca ise yaralandı. Yaralı polisler götürüldüğü Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde tedaviye alındı. Polis memurlarından Hüseyin Çiftçi'nin durumunun ağır olduğu belirtildi. Çatışmada 2 terörist ise öldürüldü.

EVDE 2 PATLAMA OLDU
Araç trafiğine kapatılan ve polisin ablukaya aldığı sokakta hücre evlerinde saat 08.30 ile saat 09.15 sıralarında iki ayrı patlama daha meydana geldi. Patlamanın bomba olabileceği belirtildi. Patlamalar nedeniyle 5 zırhlı panzer de bölgeye sevk edildi. Ayrıca, operasyonun devam etmesi nedeniyle 5 ambulans, bomba imha ve olay yeri inceleme ekipleri de hazır bekletiliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 ambulans da bölgeye sevk edildi.

VALİ: ÖRGÜT BELLİ DEĞİL
Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu ile birlikte sabah saat 09.00 sıralarında olay yerine geldi. Arapoğlu ile birlikte çatışmanın meydana geldiği sokakta inceleme yapan Vali Kamçı, kısa bir açıklama yaptı. Vali Kamçı, çıkan çatışmada 1 polis memurunun şehit olduğunu, 2'si ağır 4 polis memurunun ise yaralandığını söyledi. Vali Kamçı, çatışmanın yaşandığı evde bulunduğu sanılan 2 teröristin ise teslim olmamak için direndiğini, güvenlik güçlerinin bu kişileri etkisiz hale getirmek için operasyonlarını sürdürdüğünü kaydetti. Kamçı, operasyon düzenlenen teröristlerin ise hangi örgütün üyesi olduğu konusunda ise henüz net bir bilgi olmadığını savundu.
Vali Kamçı ile Başsavcı Arapoğlu'nun olay yerinden ayrılmasından kısa bir süre sonra İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan da bölgeye gelerek bilgi aldı.
1999 yılı sonunda başlayan operasyonlarla ülke çapındaki vahşetleri bir bir ortaya çıkarılan ve 3 bin 366 üyesi tutuklanan Hizbullah Terör Örgütü, kurucusu ve lideri Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul'da öldürülmesinin ardından, en büyük darbeyi Çukurova ve Güneydoğu Bölgesi'nde yedi. Bu operasyonlarda Gaziantep'te Hizbullah villaları, hücre evleri, mezarlar, sığınaklar ortaya çıkarılırken, aile için vahşet örnekleri de ortaya çıktı. Kentte, torun ve yeğenlerini örgüt anlaşmazlığı nedeniyle ölöldüren dede ve dayılar belirlendi.

TERÖRİSTLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU
Polisle girdiği çatışmada ölen kişinin Servet Sarıoğlu, Yazıcık Mahallesi Tüfekçi Yusuf Bulvarı’ndaki bir eve yapılan operasyonda ölenin ise Cebrail Kirazoğlu olduğu öğrenildi.
Karşıyaka Mahallesi Tekel Caddesi’ndeki devam eden çatışmada ise teslim olmayı reddeden ve zaman zaman polise ateş açan 2 kişinin El Kaide mensubu ve uzaktan akraba Mehmet Polat (28) ve Mehmet Polat (46) olduğu öğrenildi.
Bu arada, bu kişilerin yanında bulunan ve çatıdan polislere ateş ettiği belirtilen bir kişinin de öldürüldüğü öne sürüldü.

YARALI POLİSLERİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR
Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, terör örgütü üyeleri ile çıkan çatışmada ağır yaralanan Mehmet Ağca (42) ameliyat edilerek, karnındaki kurşun çıkarıldı. Ameliyatı başarılı geçen ve hayati tehlikeyi atlattığı belirtilen Ağca’nın tedavisine, yoğun bakım ünitesinde devam ediliyor.
Operasyon sırasında, omuz ve ayaklarından kurşun sıyrıkları ile yaralanan polis memurları Deniz Bayram (34), Hüseyin Çiftçi (37) ve Mehmet Ali Koca’nın (35) da küçük çaplı operasyon geçirdikleri ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Bu arada, çatışmada şehit olan polis memuru Ahmet Çandul’un (35) Özel Sani Konukoğlu Hastanesi morguna kaldırılan cenazesi, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü yetkililerince alındı.
Sakarya’nın Akyazı ilçesinde nüfusa kayıtlı olan şehit Ahmet Çandul’un cenazesinin, bugün uçakla Sakarya’ya gönderileceği öğrenildi.

HABERTURK