Gaziantep'teki büyük operasyonda çıkan çatışmada 4 terörist ölü olarak ele geçirilirken, 19'u gözaltına alındı!
Gaziantep'te dün sabaha karşı başlayan El Kaide operasyonu tamamlandı. 3 farklı noktada gerçekleştirilen operasyonda El Kaide üyesi 4 terörist öldürüldü, 1 polis şehit oldu, 4 polis ve 1 vatandaş yaralandı.

Polis, sabaha karşı Karşıyaka, Yazıcık ve Hasırcıoğlu Mahallesi'ndeki 3 eve operasyon düzenledi. Operasyonlarda 5'i glock 6 tabanca, bir tüfek ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü mensuplarının barındığına ilişkin duyumlar üzerine, Gaziantep merkez ile Nizip ve Şehitkamil ilçelerinde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Özel harekat görevlileri ve çevik kuvvet ekipleri ile çok sayıda panzerin bulunduğu bölgede trafik akışına izin verilmedi. Çok sayıda ambulansın hazır bekletildiği bölgeye, bomba imha ve olay yeri inceleme ekipleri de sevk edildi. Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz'ın yürüttüğü operasyonda silahlı çatışma çıktı.

Karşıkaya Mahallesi Tekel Caddesi'ndeki operasyonda teslim ol çağrılarına silahla karşılık veren teröristlerden Servet Sarıoğlu ile Cebrail Kirazoğlu öldürüldü.

Teslim ol çağrılarına olumsuz cevap vererek çatışmayı sürdüren Mehmet Polat ve aynı ismi taşıyan oğlu Mehmet Zeki Polat öldürüldü. Operasyonda Mehmet Polat da sağ ele geçirildi.

Çıkan çatışmada Sakarya'nın Akyazı nüfusuna kayıtlı polis memuru Ahmet Canduk (35) şehit olurken, polis memurları Mehmet Ağca (42), Deniz Bayram (34), Hüseyin Çiftçi (37) ve Mehmet Ali Koca (35) ile yoldan geçen vatandaş Saadettin Özen yaralandı.

Yaralı polisler Özel Sani Konukoğlu Hastanesi, Saadettin Özen ile Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan yaralı polis Mehmet Ağca'nın başarılı bir ameliyatla karnındaki kurşunun çıkarıldı.

Bu arada, Vali Süleyman Kamçı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ve Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu olay yerine gelerek Emniyet Müdürü Ali Yılmaz'ın yürüttüğü operasyon hakkında bilgi aldı.

20 kişinin ele geçirildiği operasyon çerçevesinde çatışma meydana gelen evden çıkan 2 kadın da gözaltına alındı.

Örgüt evine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan zanlılar, Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Zanlılar, H. Polat, Ö. Polat, C. Ayyıldız, H. Karalar, M. Culha, D.Yılmış, İ. Gübren, A.Yıldız, M. A.Kartal, A. Polat, M. Çınar, M. Bozkurt, V. Aslan, E. Sarıoğlu, M. Kiraz, H. Işık, A. Kara ve adı açıklanmayan 3 kişi.

VALİ KAMÇI: TERÖRİSTLER EYLEM HAZIRLIĞI İÇİNDEYDİ

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, eylem hazırlığı içinde oldukları belirlenen terör örgütü El Kaide elemanlarına yönelik yapılan operasyon sonunda yazılı basın açıklaması yaptı.

Gaziantep ve çevresinde sansasyonel eylemlere hazırlandıkları tespit edilen El Kaide Terör örgütü militanlarına dönük farklı noktalara eşzamanlı düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçlerinin "Teslim olun" çağrılarına silahla karşılık verildiğini belirten Kamçı, "Silahlı çatışma sonucu 4 örgüt mensubu silahları ile birlikte ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir. Olayla ilgileri oldukları değerlendirilen 19 şahıs adli işlem yapılmak üzere gözaltına alınmıştır."dedi. Şahısların yakalandıkları yerlerde yapılan aramalarda 7 tabanca, 2 adet kaleşnifkof uzun namlulu tüfek, 4 adet pompalı tüfek, bu silahlara ait çok sayıda şarjör ve mermi, patlayıcı madde yapımında kullanılan 75 kg. civarında amonyum nittar, 40 kg. civarında kükürt, 10 kg. civarında gübre ve çok sayıda örgütsel malzemenin ele geçirildiğini açıklayan Vali Süleyman Kamçı, "Olaylarla ilgili yapılan operasyonlarda çıkan silahlı çatışma neticesinde; 1 Polis Memuru şehit olmuş, operasyonlara katılan ve yaralanan 4 polis memurunun kaldırıldıkları sağlık kuruluşlarında tedavilerine devam edilmektedir." diye konuştu.

HABERTURK