Cumhuriyet çizerleri Musa Kart ve Zafer Temoçin'e karikatürleri nedeniyle soruşturma açıldı.
Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan karikatürleri nedeniyle Musa Kart ile Zafer Temoçin hakkında Adalet Bakanlığı'nın izniyle soruşturma başlattı. Savcılığa ifade veren çizerler, haklarında dava açılması halinde 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, 16 yaşındaki oğlu Emre Gül bardakta taze mısır ticareti yaptığı için "mısır tarlasında korkuluk" olarak çizen Musa Kart ile Gül'ü "Suudi Arabistan prensinin bahşiş zarfından çıkar" şekilde gösteren Zafer Temoçin hakkında Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.
"Cumhurbaşkanı'na hakaret"i düzenleyen TCK'nın 299. maddesine göre ceza davası açılması için yürütülen soruşturma öncesinde, yasa gereği Adalet Bakanlığı'ndan da izin alındı. Kart ve Temoçin, soruşturma kapsamında önceki gün savcıya Şişli Adliyesi'ne giderek ifade verdi.


Uzlaşmak istemediler
Daha önce Başbakan Erdoğan'ı "kedi" olarak çizdiği için hakkında dava açılan ancak beraat eden Musa Kart ifadesinde, uzlaşmak istemediğini belirterek, hakkında takipsizlik kararı verilmesini talep etti. Kart ifadesinde şunları söyledi:
"Bu ülkede aralarında üniversite mezunlarının da olduğu milyonlarca işsizimiz var. Bu sorunların çözümü için gayret sarf etmesi gerekenler, 15 yaşındaki çocukların ticari zekaları ile övünürlerse, bu durum karikatürün ilgi alanına girer.
Karikatürün ve yazının konusu doğru olaylara dayandıkça ve doğru amaca yönelik bulundukça çizgiler sert, kırıcı ve kişiyi küçük düşürücü olabilir. Halbuki benim karikatürümde böyle bir durum dahi yoktur."


'Duruşuna şaşırdım'
Temoçin de ifadesinde, "Hakaret kastı ile çizilmiş bir karikatür değildir. Kaldı ki karikatür, eleştirir, incitir, acıtır. Bu durum karikatürün doğasında vardır. Hakkımda takipsizlik kararı verilmesini istiyor, uzlaşmak istemiyorum" dedi.
Milliyet'e konuşan Kart, hoşgörülü siyasetçi profili çizen Cumhurbaşkanı'nın bu konudaki duruşuna şaşırdığını belirtti. Kart, Gül'ün edebiyatçılarla yemek yemeği planlarken karikatürcülere cezaevi yolunu göstermesinin tuhaf bir paradoks olduğunu söyledi.
Karikatüristlerin avukatı Bülent Utku da, Gül'ün soruşturmadan haberdar olup olmadığını bilmediklerini kaydetti.HABERTURK