Türkiye'yi kimse tutamaz
26 Ocak 2008 Cumartesi 09:36
Piyasalardaki küresel fırtına Bakan Mehmet Şimşek'in gözünü korkutamadı.


Devlet Bakanı Şimşek, mevcut fırtınanın Türkiye'yi geçici etkileyeceğini belirterek, "Reform programını sürdürürsek, ekonomiyne esneklik kazandırırsak, bizi kimse tutamaz" dedi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, dünya piyasalarındaki dalgalanmayla ilgili olarak, "Dışarda bir fırtına var. Bize bir miktar yansımaları olur. Ama bunlar hep gelip geçici şeylerdir. Her 4 ila 10 yılda bu tür iniş çıkışlar olur. Önemli olan temeller sağlam mı, esneklik var mı? Ben Türkiye'nin dünyadan kaynaklanan bu tür sıkıntıları en az zararla ve rahat şekilde atlatacağı kanısındayım" dedi.
ELEŞTİRİLER FAYDALI
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün yapılan TÜSİAD Genel Kurulu'ndaki konuşmalarda dile getirilen ekonomiye yönelik eleştirileri yanıtlarken de, "Eleştiriler yapılırsa biz de biraz daha fazla, daha yüksek momentumla yolumuza devam ederiz" diye konuştu.
BANKACILIK SİSTEMİ İYİ
Dünyanın her tarafında bu türden sıkıntılara karşı daha korunaklı hale nasıl gelineceği üzerinde değerlendirmeler yapıldığını anlatan Bakan Şimşek, Türkiye'ye bakıldığında bankacılık sistemi gayet iyi durumda olduğunu dile getirdi.
'YABANCI BİZİ ÖVÜYOR'
Davos'taki temasları hakkında da bilgi veren Bakan Şimşek, İsviçre Ekonomi Bakanı, Google'in Üst Yöneticisi, Simens Başkanı, Mercel firması yöneticileri ve Cisco Şirketi'nin Başkanı ile görüşmelerinin olduğunu ve Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği performansı çok etkileyici bulduklarını kendisine ifade ettiklerini dile getirdi.
Türkiye'yi, teknoloji yoğun ürün yelpazesine doğru götürmek gerektiğini anlatan Bakan Şimşek, bunu yaparken de Türk şirketlerinin dünyadaki şirketlerle işbirliği yapacağını belirterek bu bağlamda ARGE çalışmalarına verilen önemi belirtti.
Yüzde 5 büyüme hedefi konusunda ise "Hedefine yönelik bazı riskler yok mu? Ama o riskler bence dengeli” diyen Şimşek, bir başka soru üzerine, dalgalı kurdan vazgeçilmeyeceğini söyledi.

IMF'le gözden geçirme sosyal güvenliğe bağlı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İsviçre'nin Davos kasabasında baklayı ağzından çıkardı. IMF ile 7. gözden geçirme çalışmalarının neden bu kadar uzadığı sorularına şimdiye kadar net cevap vermekten kaçınan Şimşek, bu kez "Sosyal güvenlik reformunun TBMM'den geçmesi gerekiyor" karşılığını verdi.


Kaynak: