BM Güvenlik Konseyi'nin yeni karar tasarısında İranlılara seyahat yasağı yer alıyor.
BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın üzerinde uzlaştığı ve dünden bu yana üyeler arasında gezdirilen karar tasarısı metni, İran’ın nükleer programı ile ilgili yetkililerine seyahat yasağı uygulanmasını öngörüyor.

Konsey’in daimi üyeleri Çin, ABD, Fransa, İngiltere ve Rusya ile Almanya’nın Salı günü üzerinde uzlaşma sağladıkları ve Tahran’a karşı 3. tur ekonomik ve ticari yaptırımlar öngören yeni karar tasarısı metni dün Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin daimi temsilcilerine dağıtıldı.

Yeni karar tasarısı, İran’ın askeri nükleer programıyla alakalı tüm kişilere, tüm devletlerin ülkeye giriş ve transit geçiş yasağı uygulamalarını zorunlu kılıyor.

Konsey’in bundan bir önce Mart’ta kabul ettiği karar, sadece seyahat yasağı uygulanması çağrısı yapıyordu. Konsey’de haftaya oylanması beklenen karar tasarısı metni ayrıca, tüm devletlerden İran’a giden veya bu ülkeden dönen yük gemisi ve uçaklarda arama yapmalarını istiyor.

Fransa’nın BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Maurice Ripert, bu karar tasarısının uluslararası toplumun yaklaşımının devamını ortaya koyduğunu belirterek, "İran’a çok açık bir mesaj gönderiyoruz ve baskıyı arttırıyoruz" diye konuştu.

HABERTURK