Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: "Dini liderliğe gidiliyor."
Egekent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği, "Anayasa Taslağı Çerçevesinde Temel Siyasal Kavramlar Sempozyumu" düzlendi. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Türkiye'de demokrasi yok, dinî liderliğe gidiliyor" dedi.

Sempozyuma Ege Koop Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan, CHP İzmir Milletvekili Bülent Bartalı, eski milletvekilleri Muharrem Toprak, Türkan Miçoğulları ve Ali Rıza Bodur, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkran, İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir ve davetliler katıldı. Sempozyumdaki tek İzmir milletvekili olan Bartalı'nın, birinci oturum sonunda söz hakkı isteyip konuşmasına tepki gösterildi.

Gazeteci yazar Ümit Gürtuna'nın yönettiği ilk bölümde Onursal Başsavcı Kanadoğlu, emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, Başkent Üniversitesi Atatürk İlkeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ünsal Yavuz konuştu. Kanadoğlu, gündemdeki Anayasa'nın değiştirilemeyeceğini, bunun aynı Anayasa'nın 2, 10 ve 42. maddeleriyle korunduğunu söyledi. Türban tartışmalarına da değinen Kanadoğlu, başörtüsü ve türbanın ilköğretim okullarına kadar ineceğini iddia ederek, "Bunlar türbanı başka bir şey için siyasi malzeme yapıyorsa, çok iyi oynuyorlar. Onlar için kötü ama Anayasa'nın 2. maddesi laiklikle ilgilidir. 10. ve 42. maddeler de Anayasa'yı değiştirmelerini engelliyor" şeklinde konuştu.

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararlarının yargıya açılmamasını isteyen emekli Tümgeneral Kuloğlu ise 1982 Anayasası'nın demokratik olduğunu savundu. 12 Eylül 1980 askeri darbesini de yönetime ara vermek olarak değerlendiren Kuloğlu, gerekirse yeniden ara verilebileceğini belirterek, "Ancak cumhuriyete ara verilemez. Verilirse bir daha geri getirilmez." dedi.

Salonda hiç genç olmadığının altını çizen Prof. Dr. Yavuz da 12 Eylül darbesinden sonara gençlerin depolitize olduğunu belirterek, meydanlara inilmesi gerektiğini söyledi. Yavuz, "Onlar militanca hareket ediyorsa, biz de cumhuriyetin militanlarıyız." diye konuştu. Konuşmacılar ayrıca anamuhalefet partisi CHP'nin de vazifesi yapmadığını söyledi.