+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

955 belediye başkanı, köy muhtarı oluyor

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  955 belediye başkanı, köy muhtarı oluyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374524

  turkey 955 belediye başkanı, köy muhtarı oluyor

  955 belediye başkanı, köy muhtarı oluyor  TÜİK'in yeni nüfus rakamları, bazı belediye başkanlarını koltuğundan edecek. Nüfusu 2 binin altında kalan belediyeler, yasa gereği köy statüsüne dönüşecek.


  Türkiye genelinde nüfusu bu rakamın altında kalan 955 belediye bulunuyor. 2 bin rakamını birkaç farkla kaçıran yerler, umudunu yeni doğanlar ve göçle gelenlere bağladı. Sayımda nüfusu bin 998 çıkan Adıyaman'ın Besni ilçesi Köseceli Belediye Başkanı Aydın Ünal, seçimi kaybetmiş gibi üzgün olduğunu belirtiyor. 1990 nüfuslu Aydın'ın Koçarlı ilçesi Bıyıklı Belediyesi Başkanı Abidin Arslan ise sayımdan sonra yeni doğan ve göç edenlerle birlikte 30 kişinin kayda geçirilmesini bekliyor.
  Belediye Kanunu'na göre; nüfusu 2 binin altına inen belediyeler, Danıştay'ın görüşü ve İçişleri Bakanlığı'nın önerisi sonucu müşterek kararnameyle köye dönüştürülüyor. Yeni sayıma göre belediyeciliği en çok düşen il 113 ile Konya oldu. Ege'de ise Kütahya 50, Denizli 40 belediye başkanlığı kaybediyor. Sayımda bazı yerler belediye olma vasfını kıl payıyla korurken, bazıları da birkaç kişiyle kaybetti. Marmaris'e 22 kilometre uzaklıktaki Turunç, nüfusu 2 binin altında olan beldelerden. Başkan Ali Fuat Fidan, turizm sezonunda nüfuslarının 15 bine ulaştığını, 6 bin yataklı turizm tesisleri bulunan beldede önemli hizmetler yaptıklarını ifade ediyor. Fidan, köy olmaları durumunda hizmetlerin ve turizm faaliyetlerinin aksayacağını savunuyor. Başkan Fidan, "Bir belediyenin altyapısı yoksa, imar durumu halledilmemişse, arıtması yoksa, hükümete borcu çoksa kapatılması doğrudur. Altyapı sorunumuz yok, hükümete bir kuruş borcumuz da yok. Turizmle uğraşan bir beldeyiz. İmar durumumuz hallolmuş. Bizim konumumuz farklı. Marmaris mücavir alanında olmasına rağmen Kumlubükü Koyu'nun çöpünü bile biz topluyoruz. Büyük bir boşluk oluşacak. Sezonda 100 bin turist ağırlıyoruz." diyor.
  Nüfusu bin 998 çıkan Adıyaman'ın Besni ilçesi Köseceli beldesi Belediye Başkanı Aydın Ünal da 2 kişi eksikle koltuğunu kaybetmek üzere. Ünal, yeni doğanların ve köye tayin olan memurların durumlarının dikkatlice inceleneceğini dile getiriyor. Aydın'ın Koçarlı ilçesi Bıyıklı Belediyesi Başkanı Abidin Arslan, kayıtların güncelleşmesi durumunda nüfuslarının 2 binin üzerinde olacağını kaydediyor. Yeni doğanlar, göçle gelenlerin yazılması durumunda belediye olma statülerinin devam edeceğini belirten Arslan, "Yılbaşından bu yana 16 kişilik iki aile beldemize göç etti. Yeni doğanlarla birlikte 30 kişilik henüz kayda girmeyen nüfusumuz var." ifadelerini kullanıyor.
  'İlçeler değil, beldeler köy olacak'
  TÜİK Ege Bölge Müdürü Rıdvan Yaka, uygulamanın ilçeleri kapsamadığını, bir ilçenin köy haline dönüştürülmesi için ayrı bir yasa gerektiğini anlatıyor. Yaka, nüfusu 2 binin altında kalan beldelerin köy haline geleceğini, yeniden belediye olmak için 5 bin nüfusa ulaşmak gerektiğini bildiriyor. Uygulamayla büyük tasarruf sağlanacağını vurgulayan Yaka, "Bence nüfusu 2 binden aşağıda kalan ilçelerdeki belediyeliklerin düşmemesi gerekir." dedi. Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehtap Tuna ise konuya duygusal açıdan yaklaştığında belediyelerin köye dönüştürülmesini istemediğini; ancak konu maddi boyutlarıyla düşünüldüğünde hizmetlerin yeterince ulaştırılamadığı, gelirleri az olan belediyelerin kapanmasını millî servetin korunması açısından desteklediğini belirtti.
  ZAMAN

 2. #2
  ครк รєรรiz ร єνgi∂iℓ รiz∂iя kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  gυяυяυм∂αη...
  Mesajlar
  3.677
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  34029434

  Tanımlı Ce: 955 belediye başkanı, köy muhtarı oluyor

  paylaşım için teşekkürler...

Benzer Konular

 1. Belediye Başkanı da bunu yaparsa...
  By Kubya in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-17-2012, 16:24
 2. AKP'li Belediye Başkanı istifa etti
  By Lolan in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-20-2008, 14:28
 3. Belediye başkanı tutuklandı
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-01-2008, 19:46
 4. Belediye Başkanı yeri öptü
  By hayalet_0312 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-23-2007, 12:50
 5. 'Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı'
  By berg35 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-14-2007, 16:54

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0