ABD Başkanı George W. Bush, Yılda Bir Kez Kongrede Yaptığı, Ülkenin Durumunu Özetleyen 'Birliğin Durumu' Konuşması, Kongrenin Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti Arasındaki Bölünmüşlüğünü İyice Su Yüzüne Çıkardı.


ABD Başkanı George W. Bush, yılda bir kez Kongrede yaptığı, ülkenin durumunu özetleyen ''Birliğin Durumu'' konuşması, Kongrenin Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti arasındaki bölünmüşlüğünü iyice su yüzüne çıkardı.
Bush'un Başkan sıfatıyla yaptığı son ''Birliğin Durumu'' konuşmasında daha çok iç politikaya yönelik söylemiyle dikkati çekti. Kongrede çoğunluğu ele geçiren Demokrat Partililerin, Bush'un konuşmasını sık sık ayağa kalkarak alkışlarla kesen Cumhuriyetçi Partililere katılmadığı görüldü.


''First Lady'' Laura Bush'un, ikiz kızları Barbara ve Jenna'nın arasında oturarak izlediği konuşma esnasında, Kongre binasında, İçişleri Bakanı Dirk Kempthone dışında bütün kabine üyeleri, Federal Yüksek Mahkemesi üyeleri ve Genelkurmay yetkilileriyle Kongre üyeleri yer aldı.
Kempthone, yine geleneksel bir uygulama çerçevesinde, konuşma esnasında olası bir terörist saldırıya karşı, ülkede düzenin devamı için Kongre binasında yer almadı.
Seçim yılı ve partilerin başkan adayı seçme yarışı dolayısıyla gözler, Demokrat Partili Illinois Senatörü Barack Obama ve New York Senatörü Hillary Clinton'daydı. Parti adaylığı için çekişmeli bir yarış sergileyen iki liderin, aynı sırada, aralarında çok az bir mesafe olmasına rağmen bütün gece el sıkışmamaları dikkati çekti.
Başkan Bush'un konuşmasının da daha çok iç politikaya yönelik olduğu görüldü. Bush, daha önce, ABD'nin eski başkanı ve Demokrat Parti'den başkan adaylığı için yarışan Senatör Hillary Clinton'un eşi Bill Clinton'un, ''Ben varlıklı bir adamım. Başkalarına göre daha fazla vergi ödemeliyim'' sözüne üstü kapalı bir gönderme yaptı ve ''Duydum ki bazıları daha fazla vergi ödemeye istekliymiş. Eminim Vergi Dairesi, çek kabul edecektir'' dedi. Demokrat Partililer, Bush'un vergi politikasını, varlıklılardan daha az vergi alındığı iddiasıyla eleştiriyor.
Senato Başkanı sıfatıyla Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Temsilciler Meclisi Başkanı sıfatıyla Nancy Pelosi'nin hemen önünde kurulan kürsüde konuşan Bush, salona Pelosi tarafından takdim edildi.

-Teröre karşı mücadele-

Dış politika konusunda ise Bush, ''özgürlük ve Amerika'yı hor gören kötü adamlar'' nitelemesini kullanırken, ''Teröre karşı hücumda kalacağız, baskıyı artıracağız ve düşmanlarımızı adalet önüne getireceğiz'' mesajı verdi.
Dünyada bir ''ideoloji mücadelesi'' olduğunu belirten Bush, ''özgürlükleri yaymayı sürdüreceklerini'' vurguladı. Irak'taki duruma değinen Bush, bir yıl önce, Irak'taki asker sayısını artırma yönündeki stratejinin bugünkü başarıyı göstereceğini kimsenin öngörmediğini ve birçok kişinin bu stratejiye şüpheyle yaklaştığını hatırlattı. Bush, buna karşın terör örgütü El Kaide'nin kaçış yolunda olduğunu ve yenileceğini söyledi. Yine de Irak'ta halen zorlu bir savaşın devam edeceğine işaret eden Bush, gelecek aylarda, geçen yıl planlandığı üzere 20 binin üzerinde kademeli asker çekmenin başlayacağını ve sahadaki komutanların tavsiyeleriyle, Irak'taki duruma göre daha fazla asker çekmenin söz konusu olabileceğini söyledi.

-İran konusu-

Bush, İran konusuna da değindi ve İran'daki aşırı güçlerin, Orta Doğu'nun ilerlemesine itiraz ettiğini, Hizbullah ve Hamas gibi örgütleri desteklediklerini söyledi. Bush, İran'ın balistik füze menzilini artırma ve nükleer silah elde etme çabası içinde olduğunu belirtirken, İran halkına seslendi ve ''Bizim sizinle bir sıkıntımız yok. Size, tarihinize ve kültürünüze saygı duyuyoruz. İran halkının özgürlük isteğini destekliyoruz'' mesajı verdi. Bush, İran hükümetine ise nükleer niyetleri konusunda açıkça ortaya çıkmasını tavsiye etti ve bölgede ABD'nin çıkarlarını koruyacağını bildirdi. Bush ayrıca, ''ABD Sudan'da soykırıma karşı çıkıyor'' ifadesini kullandı ve ABD'nin Küba, Zimbabve, Belarus ve Burma'da özgürlüğü desteklediğini kaydetti. Afrika'da AIDS ile savaş için sağlanan fonların artırılmasını talep eden Bush, ''Biz Amerikalılar şefkatli insanlarız'' dedi. Bush, savaş gazilerine sağlanan fonları yüzde 95 oranında artırdıklarını da söyledi. (Anadolu Ajansı)