Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Türkiye-ABD Savunma İlişkilerini ve Terör Örgütü PKK'ya Karşı İki Ülke Arasında Yürütülen İşbirliğini Görüşmek Üzere Washington'a Geldi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Türkiye-ABD savunma ilişkilerini ve terör örgütü PKK'ya karşı iki ülke arasında yürütülen işbirliğini görüşmek üzere Washington'a geldi.
Orgeneral Saygun, bugün ağırlıklı olarak, Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Savunma Grubunun toplantılarına katılacak. Toplantılarda Türk tarafına Orgeneral Saygun, ABD tarafına da uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Mary Beth Long başkanlık edecek. Bu toplantıların bir bölümünde, iki komitede, bölgesel gelişmeler ile askeri ve savunma sanayiine ilişkin konular ele alınacak.


Orgeneral Saygun'un Washington'da bulunduğu süre içinde ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ve bazı başka muhataplarıyla görüşmesi ve terör örgütü PKK'ya karşı işbirliğini değerlendirmesi öngörülüyor. Saygun, Cartwright ve Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, terör örgütüne karşı işbirliği ve istihbarat paylaşımı konularının koordinasyonuyla görevlendirilmişti. Saygun, geçen haftalarda da Irak'ı ziyaret etmişti. Saygun'un Washington temaslarının ardından ABD'deki çeşitli askeri üs ve tesislerde incemelerde bulunması ve 7 Şubatta Türkiye'ye dönmesi bekleniyor. (Anadolu Ajansı)