+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Türkçe SMS'i yüzde elli ucuzlatacak

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Türkçe SMS'i yüzde elli ucuzlatacak Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  turkey Türkçe SMS'i yüzde elli ucuzlatacak

  Türkçe SMS'i yüzde elli ucuzlatacak
  2008'de 300 milyon YTL yatırım yapacaklarını açıklayan Avea Genel Müdürü, Türkçe karakterli SMS uygulamasıyla SMS maliyetini yarı yarıya ucuzlatacaklarını belirtti.


  Türktan, şirket olarak 2007’de tüm hedefleri yakaladıklarını, abone sayısını yüzde 33 artışla 10 milyonun üzerine çıkardıklarını söyledi. Türktan 2008’de yapacakları 300 milyon dolarlık yatırımla birlikte son üç yılda gerçekleştirilen toplam yatırım tutarının 900 milyon dolara ulaşacağını ve bu yatırımla Avea’nın 2008 için toplam abone sayısının 13 milyon olarak hedeflendiği bildirdi.

  Şirketin 2007 sonuçlarını ve 2008 hedeflerini açıklamak üzere İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyen Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan 2005 yılında yüzde 14 olan pazar payını 2007 sonu itibariyle yüzde 16’ya çıkardıkları, abone sayısı artışında sektör ortalaması yüzde 17 olurken, kendilerinin yüzde 33’lük artışla pazarın çok üzerinde bir büyüme gösterdiklerini kaydetti. Türktan yapılacak yeni yatırımlarla birlikte 2010 yılında pazar paylarını yüzde 25’e ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

  TURKCELL YÜZDE 58, VODAFONE YÜZDE 26, AVEA YÜZDE 16

  Türktan, toplam cep telefonu abone sayısının 61 milyon olduğunu, bu sayının yüzde 58’inin Turkcell, yüzde 26’sının Vodafone ve yüzde 16’sının da Avea abonelerinden oluştuğunu kaydetti.

  Avea’nın mali sonuçları hakkında da bilgi veren Genel Müdür Türktan “ 2007 yılında fiyat değil kalite yarışı yaptık, ciromuzu yükselttik, müşteri sayımızı artırdık,302 milyon USD’lik yatırımlarımızı tamamladık, bayi teşkilatını büyüttük ve güçlendirdik” diyerek geçen yılı 1.7 milyar YTL ciro ve 306 milyon YTL de karla kapattıkları söyledi.

  "ARA BAĞLANTI ÜCRETİ SIFIRLANSIN, ABONE UCUZA KONUŞSUN"

  2008 hedeflerini “numara taşınabilirliğinin sağlanması, tesis paylaşımı, şebeke içi ve dışı fiyat ayarlamalarının yapılması, Türkçe karakterli SMS uygulamasına geçilmesi ve ara bağlantı ücretlerinin sıfırlanması “başlıkları sıralayan Cüneyt Türktan “Vodafone ile yaptığımız anlaşma uyarınca Haziran 2008’de ortak yatırımı tamamlayıp Ekim ayında numara taşınabilirliğini başlatmayı planlıyoruz. Turkcell ile ilgili konu yargı aşamasında, bu davanın sonucunu beklemek durumundayız. Ara bağlantı ücretleri 16 kuruş. Hedefimiz şebekeden şebekeye yapılan aramalarda uygulanan bu 16 kuruşluk ara bağlantı ücretinin sıfırlanması ve böylece abonelere fiyat indirimi sağlanmasıdır. Bu sayede faturalar yüzde 30’a varan ucuzlama gösterir, hem de şebeke dışı konuşmalarda aboneler hapis hayatından kurtulmuş olurlar. Biz Avea olarak her zaman yüksek kalite hizmeti ucuz fiyatla birleştirerek mobil iletişim pazarına rekabeti getirdik” dedi.

  NUMARA TAŞINABİLİRLİĞİ PAZARI YÜZDE 15 DALGALANDIRIR

  Türktan numara taşınabilirliğinin sağlanması halinde pazarda yüzde 15’e varan bir hareketlilik beklediklerini, özellikle kurumsal abonelerin bu aşamada numara değiştirmeye yanaşmadıklarını, numara taşınabilirliğinin olanaklı hale gelmesiyle birlikte bireysel abonelerin yanı sıra, özellikle kurumsal abonelerin büyük bir pazar oluşturacağını söyledi

  VODAFONE İLE 300 ORTAK KULE YAPIMI

  Tesis ve kule paylaşımı alanındaki düzenlemeler konusuna da değinen Türktan, bu uygulamanın aboneye olduğu kadar ekonomiye ve çevre korunmasına da olumlu katkısı olduğunu belirterek şöyle dedi: “ Vodafone ile 300 ortak kule inşası konusunda anlaştık. Dileğimiz Turkcell ile de ortak tesis ve kule paylaşımı konusunda bir noktaya varabilmek. Kapsama ihtiyacı olan her bölgeye 3 kule kurulması yerine, tek kule üzerinde 3 operatörün yer alması hem maliyetlerin düşmesine ve dolayısıyla abonelere yansıtılan fiyatlarda avantaj sağlanmasına, hem de çevrenin korunmasına ve daha az etkilenmesine yardımcı olacak. Örneğin bazı SİT alanlarına kule inşa edemiyoruz. Bu bölgelerde, özellikle güneyde her üç operatörün de sinyal alamadığı yerler var. Güvenlik açısından bu noktalarda da cep telefonlarının kapsama alanında olması lazım. Buralarda her üç operatörün de birlikte çevreye uyumlu estetik kuleler dikmesi söz konusu olmalı.”

  SMS’TE MALİYET YARI YARIYA UCUZLAYACAK

  Türkçe karakterli SMS uygulaması hakkında bilgi veren Genel Müdür Türktan “Biz Türkçe karakter içeren SMS uygulamasına hazırız. Diğer operatörlerin de yıl sonundan önce bu uygulamaya başlamaları halinde biz hemen Türkçe SMS uygulayabilecek durumdayız. Avea içi mesajlaşmada Türkçe SMS Şubat içinde başlatılacak. Biz SMS’in daha yaygın kullanılmasını istiyoruz. SMS’te maliyeti yarı yarıya ucuzlatacağız” değerlendirmesinde bulundu.

  HEDEF 500’ÜN ALTINDAKİ NÜFUS BÖLGELERİNE ULAŞMAK

  Cüneyt Türktan, nüfusu 3 binin üzerinde olan yerleşim bölgelerinde Avea’nın kapsama alanının yüzde 99.1 olduğunu, hedeflerinin 3 binin altında yerleşim bölgelerinde de kapsama alanını genişletmek olduğunu ifade ederek şunları söyledi : “ 2008’de hedefimiz nüfusu 3 binin altında olan yerleşim bölgelerinde de kapsama alanımızı yüzde 100’e ulaştırmak. Nüfusu 1.000 ile 500 arasında yerleşim bölgelerinde kapsama alanı çalışmasının ise Ağustos ayında başlatılmasını planlıyoruz. 3.000 ile 1.000 nüfus arasındaki yatırımları biz kendi bütçemizle gerçekleştireceğiz. 1.000-500 arası nüfusa sahip bölgelerde Vodafone ile ve katılırsa Turkcell’le birlikte finanse edeceğiz. 500’ün altındaki bölgeleri ise evrensel bütçeden karşılayacağız.

  GEÇ GİRMENİN DEZAVANTAJINI TELAFİ ETTİK

  Avea’nın sisteme geç girmenin dezavantajlarını önemli oranda telafi ettiğini ve artık mobil iletişimde rakebet edebilir hale geldiğini vurgulayan Cüneyt Türktan “ 2007 yılında,Türkiye nüfusunun yüzde 93’ünü kapsayan EDGE şebekesi sayesinde penetrasyonumuzu yüzde 87 seviyesine ulaştırdık. Bu alanda liderliğimiz sürüyor. Avea Türkiye pazarında, Avrupa ve uluslar arası standartlara uygun yeni nesil IP bazlı çekirdek şebekesiyle hizmet sunan tek operatördür. Avea bu şebekesiyle tüm gelecek yeni teknolojilere

  3G, 4G, Wi-Max hazırdır” diye konuştu.

  PAZARIN BÜYÜME POTANSİYELİ YÜKSEK

  Türkiye’de mobil iletişim pazarının büyüme potansiyelinin hala çok yüksek olduğunu hatırlatan Türktan, son nüfus sayımı verilerine göre 14 yaş altı nüfusun toplam nüfus içinde yüzde 26 payı olduğunu ve bu kitlenin cep telefonu pazarı için büyük bir potansiyel oluşturduğunu belirterek “14 yaş altındakiler kısa bir süre sonra mobil iletişim sistemine girecekler. Bu kitle mobil iletişimi her yönüyle tercih eden dinamik bir kitle olacak. Ayrıca toplam nüfusta ortalama yaş 28 olarak ortaya çıktı. Bu genç nüfus ortalaması da mobil pazar için çok önemli bir potansiyel” dedi.

  CEP TELEFONU ABONESİ ÇOK, KONUŞMA SÜRESİ AZ

  Türktan, aynı abonede birden fazla cep telefonu numarası olması dolayısıyla toplam abone sayısının toplam nüfusun yüzde 100’ünün de üzerine çıkmasının normal olduğunu, bu yönüyle yakın bir zamanda toplam abone sayısının 100 milyonu geçebileceğini belirterek “ Burada önemli olan konuşma sürelerinin çoğalması. Türkiye’de elinde cep telefonu olan çok kişi olabilir, ama konuşma süreleri henüz çok düşük düzeyde. Almanya’da çok az kişinin elinde cep telefonu görürsünüz, ama orada konuşma süreleri bize kıyasla çok yüksek düzeyde. Abone başına Türkiye’de konuşma süresinin 180 dakika iken, örneğin İsrail’de bu rakam 700 dakikaya kadar ulaşıyor” diye konuştu.

  3N İHALESİ BEKLEMİYORUZ, 4. OPERATÖR ZORLANABİLİR

  3-N olarak adlandırılan üçüncü nesil cep telefonu ihalesine de değinen Cüneyt Türktan 2008 yılında 3-N ihalesi beklemediklerini belirterek “Biz 3-N’ye yönelik yatırımlarımızı önemli oranda yapmış durumdayız. 3-N sisteminin kullanım oranları tüm dünyada çok yüksek düzeyde değil. Ancak geçilirse biz zaten hazırız. Telekomikasyon Kurumu’nun 2008 sonunda ya da 2009 başında yeni bir ihale açacağını tahmin ediyoruz. Eğer böyle bir ihale olur da biz de lisans alırsak bu lisans yatırımını mevcut yatırım rakamına yeni bir ilave yaparak karşılarız” dedi. Türktan “Türkiye mobil pazarı 3 operatör için karlı bir pazar mı” şeklindeki bir soruya ise “3 mobil operatör ve Türk Telekom ile birlikte pazar verimli ve iyi bir pazar. Pazarda zaten yeterli bir rekabet var. Eğer 3-N ihalesi sonucunda yüksek bedelle dördüncü, yeni bir operatör daha devreye girerse zorlanabilir diye düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.
  ANKA

 2. #2
  Süper Üye gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem Baktabul'un Çılgını gul_eylem - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Bulunduğu Yer
  Karabük
  Mesajlar
  220
  Tecrübe Puanı
  42964

  yeahh Ce: Türkçe SMS'i yüzde elli ucuzlatacak

  çok iyi bir çalışma olur,3operatörün birleşip aynı kuleyi kullanma fikride çok mantıklı tabi bunların yanı sıra türkçe karakterli sms uygulaması ayrı bi güzel..! paylaşım için saol

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. 11 eLLi (:
  By ~sweety in forum Muthis Geyikler
  Cevaplar: 316
  Son Mesaj: 03-18-2012, 20:11
 2. Türkiye'de elli yıl sonra bir ilk
  By Kahramankentli in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-01-2010, 14:09
 3. Türkiye yüzde 4,5 holdingler yüzde 22 büyüdü
  By nur yağmuru in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-30-2008, 08:45
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02-22-2007, 12:21
 5. Bugün seçim olsa AKP yüzde 24.35, CHP yüzde 16.15
  By Baktabul in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 12-14-2006, 14:54

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375