Doğum Sancısı Tutan Hastaya 2 Saatte Ulaşılabildi Ordu'nun Ulubey ilçesinde yarım metre, köylerinde 1 metreyi bulan kar kalınlığı yüzünden dün gece rahatsızlanan doğum hastası bir kadına sağlık ekipleri 2 saatte ulaşabildi.


Ordu'nun Ulubey ilçesinde yarım metre, köylerinde 1 metreyi bulan kar kalınlığı yüzünden dün gece rahatsızlanan doğum hastası bir kadına sağlık ekipleri 2 saatte ulaşabildi.

Ulubey'e bağlı Ohtamış köyüne yakınlarının yanına Samsun'dan misafir olarak gelen ve 5 aylık hamile olan Esengül Çelik (24) isimli kadın, dün akşam üzeri saat 16:00 sıralarında rahatsızlandı. Hamile kadının rahatsızlığı daha da artmaya başlayınca saat 17:00 sıralarında köylüler sağlık ekipleriyle görüştü. Ancak sağlık ekibi, kapalı olan köy yolları nedeniyle köye çıkamayacaklarını bildirdi. Ancak araçların diğer köylerde yol açma çalışmaları yaptığı öğrenilince saat 22:00'de hamile kadının yakınları, 112 Acil Servis'e bir kez daha telefon ederek acil olarak ambulans istedi. Yol açma çalışmalarını yürüten ekipler ile irtibata geçen sağlık ekipleri, Ulubey Devlet Hastanesi önünde bir greyder ile buluşarak hastaya ulaşmak için 2 saatlik zorlu bir yolculuğa başladı.

Önde ekipler yol açarken, hemen arkasındaki sağlık ekipleri de greyderi takip etmeye başladı. İlçe merkezinden uzaklaştıkça kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu köy yolunda durmak zorunda kalan ekipler, greyderin arkasından gitmeye devam etti. 20 kilometrelik yolu yaklaşık 2 saatte alan belediye ve sağlık ekipleri, Ohtamış Köyü'nde 1 metreyi aşan kar kalınlığı karşısında daha ilerleyemeyince, köydeki sağlık ocağı önünde beklemeye başladı. Bu arada doğum hastası kadının evine kadar giden greyder, köylülerin de seferber olmasıyla birlikte başka bir araçla hastayı 112 Acil Ekipleri'ne getirmeyi başardı. Gece saat 24:00 sıralarında Ohtamış köyünden ambulansa alınan hamile kadın, saat 01:00 sıralarında Ulubey Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne yetiştirilebildi. Tedavi altına alınan 24 yaşındaki Esengül Çelik'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Hamile kadının yakını Mustafa Sarı (32), "Ekipler gelmeseydi belki de hastamızı kaybedebilirdik. Çok yoğun kar yağışı var. Aslında biz beklemeden yola çıkarak hastamızı getirecektik, ama baktım kar aşırı var, aklımız kesmedi başarabileceğimize. Ben buraya bu yoğun kar yağışında kendi hayatlarını tehlikeye atarak gelen greydere, sağlık görevlilerine şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.</SPAN>

son dakika.com