ABD'deki Ermeni Lobisinin Temsilcilerinden Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (Anca), ABD Başkanlık Seçiminde, Kısa Süre Önce 1915 Olaylarıyla İlgili Ermeni İddialarını Destekleyen Demokrat Parti'nin Başkan Adaylarından Senatör Barack Obama'yı Destekleyeceğini Açıkladı.

ANCA Başkanı Ken Hachikian, ''ANCA bugün, ABD Başkan adaylığı için Demokratik aday Barack Obama'yı onaylamaktan gururludur'' dedi. Illinois Senatörü Obama'nın, başkan adayı olarak Ermeni meselesinde yaptığı açıklamaları örnek gösteren Hachikian, ''ABD Başkanı olduktan sonra da'' Obama'nın, Ermeni görüşlerini desteklemesini beklediklerini kaydetti.


Hachikian, ''Biz, Demokrat adaylar arasında Senatör Obama'nın, Ermeni asıllı Amerikalı seçmenlerin görüşlerine değer veren ve bunları en iyi yansıtacak aday olduğuna inanıyoruz'' ifadesini kullandı. ANCA'nın Obama'yı destekleyeceğine dair açıklaması, California'da, Ermeni iddialarının baş savunucularından Demokrat Parti California Milletvekili Adam Schiff'in de katıldığı basın toplantısında yapıldı. Obama, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato'da bekleyen 106 sayılı karar tasarılarının da kongreden geçirilmesine destek veriyor. (Anadolu Ajansı)