Amerika'daki Ekonomik Kriz, New York'taki Türk Deri Fuarı'nı da Vurdu. Geçen Senenin Aksine Bu Sene Umduklarını Bulamayan Dericiler, 32 Milyar Dolarlık Deri İthalatına Sahip New York'tan Elleri Boş Dönüyor.

ABD'nin New York kentinde 2 gün önce başlayan New York Türk Deri Ürünleri Fuarı sona erdi. Ancak ABD'nin yaşadığı ekonomik kriz, fuarı derinden etkiledi. Geçen sene 45 firmanın katılımla gerçekleşen fuara bu sene 37 firma katıldı. Umdukları anlaşmaları da yapamayan dericiler, gelecek sene gelme konusunda kararsızlığa düştü. Fuarı değerlendiren İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Lemi Tolunay, bu yıl fuara 37 firmanın katıldığını söyledi. Hem Türkiye'de hem de ABD piyasalarında
görülen daralmanın bunda etkisi olduğunu vurgulayan Tolunay, "Bu fuara binlerce kişiyi davet ettik. Ama ekonomik daralmanın neticesi olarak bu beklediğimiz binlerce kişi gelmedi. Ama bugünkü haliyle fuarımız sesimizi duyurmak açısından, tanıtım açısından, belki pazarlama açısından değil ama çok başarılı oldu" dedi. Katılımcılardan Ferudun Kundura Sahibi Ferzat Erdebil ise, yaşadığı hayal kırıklığı ile ilgili olarak, "Üç gün boyunca eski müşterilerimizi buraya getirmeye çalıştık. Bazıları, belki ekonomik
krizden dolayı belki de işlerinin yoğunluğundan dolayı gelmediler. Daha iyi olabilirdi. Geçen fuardan biraz daha az katılım oranı var. Ama büyük pazarların böle sorunları var. Bu pazarda fazla tanınmıyoruz. Daha fazla tanınmak için daha çok burada olmamız gerekiyor" diye konuştu.
İnci Deri Mamulleri Stratejik Planlama görevlisi Ali Berk Tuncer, ekonomik kriz nedeniyle umdukları anlaşmaları yapamadıklarını, geçen senenin daha iye geçtiğini anlattı.

Mistero Deri'nin sahibi Mustafa Atasoy, fuara geçen sene de katıldıklarını bu sene daha iye olacağını ümit ettiklerini belirterek, "Ama Amerika'daki ekonomik sarsıntıdan mı yoksa olumsuz hava şartlarından mı, umduğumuz gibi geçmedi. Geldik yine, bazı firmalar ile tanışma imkanı bulduk. Her zaman gelmekte, görmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Ama gelecek sene gelir miyiz bilmiyorum. Ciddi anlamda bir anlaşma yapamadık" şeklinde konuştu. Hazar Deri'nin sahibi Ramazan Hazar da açıklamasında, "Bu yıl umduğumuzu bulamadık. Belki krüsel ısınmadan olabilir, belki Amerika'daki bu ekenomik durgunluktan olabilir. Yani çok mutlu değiliz" diyerek memnuniyetsizliğini dile getirdi. (İhlas Haber Ajansı)