Bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Londra'ya gelen Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgay Avcı, Lordlar, akademisyenler ve gazetecilerle bir araya geldi.

Bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Londra'ya gelen Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgay Avcı, Lordlar, akademisyenler ve gazetecilerle bir araya geldi. Parlamentoda yapılan toplantıya Lord Maginnis, Lord David Lewis, Lord Barones, Michael Stephen, KKTC Lonra Temsilcisi Dilek Yanık, Turgay Avcı'nın eşi Özlem Avcı, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli'nin eşi Serra Kaleli gibi önemli isimler katıldı.


Toplantıya başkanlık eden Lord Maginnis of Drumglass, Turgay Avcı'nın sık sık yurtdışına seyahat eden, çok aktif bir politikacı olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs'taki üniversiteleri yakın zaman önce ziyaret ettiğini söyleyip verilen eğitimin kalitesine dikkat çekti.
Konuşmasında Parlamento'da bulunan Lordlar, akademisyen ve diğer katılımcılara seslenen Turgay Avcı, Kuzey Kıbrıs'la ilgili son gelişmeleri paylaşmaya gediğini ve destek beklediklerini dile getirdi. 2008 yılının yeni gelişmeleri de beraberinde getirmesini umduğunu belirten Avcı, Kuzey Kıbrıs'ın görüşme önerisinin her zaman masada olduğunu ve bu yılın yeni görüşmeler için yeni açılımlar getirmesini umduğunu söyledi.


Kıbrısta yaşanan sorumları dile getiren Turgay Avcı, Rumlarla barış görüşmelerinin 1968'den bu yana sürdüğünü ancak Rum tarafının her zaman problem üreten taraf olurken Türk tarafının bu görüşmelere her zaman katılmayı kabul ettiğini ve pozitif yaklaşımda olduğunu vurguladı. "Amacımız bu görüşmeler süresince ortaya çıkan Birleşmiş Milletler çatısı altında iki taraf arasında bir ortaklık kurmaktı." diyen Avcı şöyle, konuştu: "Daha önceki yıllarda Amerika'nın bir planı iki taraf arasında 4.5 yıl boyunca görüşülmeye devam etti ancak başarısız olundu. Birleşmiş Milletler liderliğinde sunulan bir planı ise Kuzey Kıbrıslı Türk vatandaşları yüzde 65'lik oranla kabul etti. Ancak Rumlar, Birleşmiş Milletler tarafından sunulan bu planı reddetti. Rumlar bununla birlikte Kıbrısta bir iktidar paylaşımı hükümetine hazır olmadıklarını, bunu istemediklerini ortaya koymuşlardır."
Uluslararası toplumun özellikle Avrupa Birliği'nin daha önce bir çok kez Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonların kaldırılacağına dair verdiği sözleri hatırlatan Avcı, "Şu ana kadar bu ambargoların kaldırılması yönünde çok küçük olumlu gelişmeler dışında hiç bir ilerleme kaydedilmemiştir. AB'nin tek taraflı olarak Güney Kıbrıs'ı üyeliğe alması, Kıbrıs sorununu daha da karmaşık bir hale sokmuştur. Bu AB'nin yaptığı en büyük hatadır. Ancak Rumlar bu olumsuz duruşlarını sonsuza kadar bu şekilde sürdüremeyecekler, bu olumsuz duruşlarını er ya da geç bir kez daha düşünmek zorunda kalacaklar. İşte bunun için sizin desteğinizi almaya geldim. Kuzey Kıbrıs'ın haklarını anlatmaya geldim. Bunun yanında İngiltere'den ve İngiltere'deki meslektaşlarımızdan da bu desteği bekliyoruz."şeklinde konuştu. Geçtiğimiz yıl Kuzey Kıbrıs'tan bir Türk takımının bir İngiliz takımıyla maç yapmak üzere Londra'ya geldiğini ancak Rumların çabaları sonucu maçın iptal edildiğini hatırlatan Turgay Avcı, "Çetinkaya adlı bir Kıbrıslı Türk takımı bir Londra takımıyla futbol maçı oynayacaktı. Ancak maçın başlamasına bir kaç dakka kala Rumların baskısı sonucu maç iptal edildi. Bu maç siyasi değildi ki, sportif bir etkinlikti. Avrupa Birliği'nin şunu düşünmesi lazım: Eğer bu genç jenerasyonu bu şekilde engellersek gelecekte Türkler ve Rumlar nasıl bir araya gelip görüşsünler." dedi. (Cihan Haber Ajansı)