Afganistan'ın Başkenti Kabil'de Sabah Erken Saatlerde Bir Patlama Yaşandı. Olayda 1 Kişi Hayatını Kaybederken, Polis Olayı İntihar Saldırısı Olarak Değerlendirdi.

Edinilen bilgiye göre Afganistan'ın başkenti Kabil'de sabah erken saatlerde sivillerin yoğunlukta olduğu bir bölgede araç içine yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu bir patlama yaşandı. Olayda ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre aralarında 1 polis memurunun da bulunduğu 2 kişi ise yaralandı.

Şehir merkezinde meydana gelen olay polis tarafından intihar saldırısı olarak değerlendirilirken, olay Taliban tarafından üstlenildi. ANA haber ajansı, olayın şehir merkezinde seyir halinde bulunan bir taksinin aniden havaya uçması neticesinde meydana geldiğini, araçta bulunan şoför ile 1 yolcunun bulunduğunu ve 1 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu arada taksinin hemen ardında gitmekte olan bisikletli bir sivilin ve bölgede görev yapmakta olan 1 polisin yaralandığı kaydedildi. Savunma Bakanlığı, yaralanan polis memurunun sağlık durumunun iyi olduğunu ve görevini sürdüreceğini açıkladı. Görgü tanıklarından Muhammed Şerif, olayın meydana geldiği sırada bölgedeki bir caminin önünde oturduğunu belirterek, "Patlamayı duyar duymaz, koşmaya başladım. Polis havaya ateş açtı. Bisikleti ile birlikte yerde yatan bir adamın bağardığını gördüm. Ard arda giden 2 taksi de büyük hasar vardı. Sanırım 3 ya da 4 yolcu yaralanmıştı" dedi.


Öte yandan olaydan kısa bir süre sonra Taliban grubunun sözcülerinden Zabihullah Mujahed, olayın sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu açıkladı. (İhlas Haber Ajansı)