Hz. Muhammed'e Hakareti Müzeye Taşıdılar

Danimarka, müslümanları tahrik etmeye kararlı, Daha önce çok tartışılan hakaret karikatürlerini, en önemli müzeye koyarak koruma va tahrik kararı aldılar.

Danimarka gazetesi Jyllands-Posten'de 2005'te yayımlandıktan sonra İslam dünyasını ayağa kaldıran, Hz. Muhammed'e hakaret niteliğindeki 12 karikatür, Danimarka Kraliyet Kütüphanesi tarafından 'koruma' altına alınacak. Ülkenin en önemli milli kütüphanesinin bu karikatürlere ev sahipliği yapacak olması büyük tedirginlik yarattı. Söz konusu karikatürler, orijinal olarak 2005 yılında Jyllands-Posten'de yayımlanmış, daha sonra da çeşitli Avrupa gazeteleri, hakaret niteliğindeki bu karikatürleri 2006 yılında aynen kullanmıştı.

Kopenhag'da 17'nci yüzyılda Kral 3. Frederick tarafından kurulan ve birbirinden değerli birçok tarihi esere evsahipliği yapan Kraliyet Kütüphanesi yöneticileri, karikatürleri bu binaya alarak, 'bu eserleri koruma altına almış olacaklarını' savunuyor. Söz konusu karikatürlerin sergilenmeyeceğini ve özel izinsiz girilemeyecek bir odada saklanacağını belirten kütüphane yöneticileri, bu çizimlerin 'tarihsel değeri' olduğunu iddia ediyor.

Aksam
aktif haber