DTP'den AKP ve MHP'ye sert çıkış !

DTP'li Kaplan, türban için kapılarını çalmayan AKP ve MHP'yi sert eleştirdi.31 Ocak 2008 10:24 DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, türban konusunda DSP ve CHP ile görüşen ancak kendilerinden randevu talep etmeyen AKP ve MHP’ye sert tepki gösterdi. Kaplan, “Bu ülkenin Başbakanına yakıştıramıyorum. Bizim grubumuza gelip bir çay içmeyi bile içine sindiremiyor. Bu saygısızlığa karşı son uyarımdır" dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda Vakıflar Yasası görüşmeleri sırasında söz alan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 50’ye yakın etnik kimliği ve bütün semavi dinlerin olduğu bir ülke olduğunu belirterek bunlar arasında ayrımcılık yapılmasının “Mussolini veya Hitler çağrışımı" yapılacak şekilde hareket edilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Kaplan, konuşmasında türban konusunda uzlaşan ve DSP ile CHP’yi ziyaret ederek değişiklik teklifleri hakkında bilgi veren AKP ile MHP’yi eleştirdi. AKP’nin aldığı oyların kendilerinin aldığı oydan daha değerli olmadığını, 2 milyon seçmeni temsil ettiklerini kaydeden Kaplan, DTP’nin ziyaret edilmemesine şu sözlerle tepki gösterdi:

"Sizin oylarınız bizim oylarımızdan daha üstün daha kıymetli değil. 2 milyon seçmenin oyunu aldık. Bu resmen demokrasiyi sindirememek, 2 milyon seçmenin iradesine saygısızlıktır. Bu görüşmelerde ayrımcılığı yapanları uyarıyorum, bölgeye geldiğiniz zaman, halk, teneke bağlarsa peşinize, ben zapt edemem. Uyarıyorum sizi. Bu ayrımcılığı bir daha yapmayın. Başbakan’ı uyarıyorum. Kabinesini, grup başkanvekillerini uyarıyorum. Birlikte yaptığımız işler var, o zaman niye görüşüyorsunuz. Niye komisyonlara çağırıyorsunuz. Arkasında da bu çiğliği, bu yakışıksız davranışı nasıl yaparsınız. Kürt halkına özür borcunuz var. Doğru düzgün gelseniz bu türban konusunu hep birlikte çözeriz, buna CHP dahil. Bu ülkenin başbakanına yakıştıramıyorum, bizim grubumuza gelip bir çay içmeyi içine sindiremiyor. And içiyorum ki, bu saygısızlığa karşı son uyarımdır. Lütfen Meclisi germeyin, sorunları birlikte halledelim. Biz de istediğimiz gibi tepki koyma özgürlüğüne sahibiz. Bu ayrımcılığı asla tasvip etmediğimizi ilan ediyorum. Başbakan, özür dilemediği sürece, and içiyorum grubum adına, bunun hak ettiği cevabı vermeye devam edeceğiz... Gittiğim her yerde şikayet edeceğim, köy köy, ilçe ilçe dolaşacağım ve sizleri şikayet edeceğim."
www.haber3.com