10 yaşındaki kıza tecavüze yeni TCK indirimiSamsun'da, 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz ettiği iddia edilen şahıs, yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) indiriminden yararlandı.


1996 yılında 10 yaşındaki G.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Hakan Ç. yargılandığı Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 28 yıl hapis cezasına çarptırılmış, 8 yıl cezaevinde kaldıktan sonra cezasını tamamlayıp serbest kalmıştı.

Hakan Ç., 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğü giren yeni TCK'ya göre yeniden yargılandığı Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu kez cezası 18 yıla indirildi. Ancak, Yargıtay Ceza Dairesi, yeni TCK'ya göre yargılanan ve hapis cezası indirilen Hakan Ç.'nin duruşmada bulunmadığı ve ceza tebliğinin yüzüne yapılmadığı için yeniden yargılanmasını istedi.

Bugün aynı mahkemede yeniden yargılanan Hakan Ç., 8 yıl cezaevinde yatıp çıktığını, kendisine yeni bir hayat kurduğunu söyledi. Mahkeme heyeti, Hakan Ç.nin talebi ve yeni kanuna göre müdafi olarak avukat tahsisi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Hakan Ç.'nin cezasının gıyabında yargılandığında aldığı gibi 18 yıl hapis cezasına çarptırılacağı öğrenildi
İHA