Tutuklu 8 asker yargı önüne çıkıyor



PKK'nın Hakkari Dağlıca'daki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra tutuklanan 8 askerin yargılanmasına bugün başlanacak.


Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki tabur komutanlığına 21 Ekim 2007 tarihinde terör örgütü PKK üyelerince düzenlenen saldırıdan sonra irtibat kesilen ve 5 Kasım'da TSK bünyesine katılan 8 asker, 10 Kasım'da Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

Askerler, 'memuriyet görevinin gereklerine aykırı hareket etmek', 'kuvvetli suç şüphesi', 'askeri disiplinin aşırı şekilde sarsılması', 'emre itaatsizlikte ısrar ve yurtdışına firar'la suçlanıyor.

Hala askeri cezaevinde bulunan 8 asker, askeri savcılığın hazırladığı iddianame kapsamındaki suçlardan yargılanacak.

Askeri mahkeme, askerlerle ilgili sürdürülen soruşturma aşamasında yapılacak haberlere yayın yasağı getiren ve yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunu da duruşmada değerlendirecek.
OLAYIN GEÇMİŞİ:
Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca beldesinde 21 Ekim saat 00.20'de bir askeri bölük terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürülmüş, ağır silahlarla düzenlenen saldırıda 12 asker şehit olmuş, 16 asker de yaralanmıştı.

Saldırının ardından 8 askerden haber alınamadığı belirtilmiş ve askerler 4 Kasım'da serbest bırakılmıştı. 8 asker, Çukurca'nın karşısına düşen Zap Vadisi'ndeki bir mevkiide Kuzey Irak Kürt yönetimi yetkililerine verilmişti. Burada bazı DTP'li milletvekiller de bulunmuştu.

KDP yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Kürt yönetiminin içişleri bakanının da içinde bulunduğu heyet daha sonra askerleri Erbil'de ABD'lilere teslim etmişti.

8 asker Erbil Havalaanı'ndan Amerikan askeri uçağıyla Musul'a götürülmüş, Musul'dan bu defa Amerikan helikopterleri ile Türkiye sınırı yakınlarındaki Bamerni üssüne getirilmiş ve buradaki Türk askeri yetkililerine teslim edilmişti.

8 askerden 21 Ekim'de PKK'nın Hakkari Dağlıca'da düzenlediği saldırıdan bu yana haber alınamıyordu.
CNNTÜRK