Çocuklara zararı olmayan tebeşir
İlkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim kurumlarında kullanılan alçı tebeşir ve birçok kanserojen madde içeren ispirtolu kalemler ( solvent içeren) öğrenci ve öğretmenlerin sağlığını tehdit ediyor.


Alçı tebeşirin astım başlangıcından alerjiye kadar birçok hastalığa sebep olduğu belirtildi.Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Recep AYDİLEK, alçı tebeşirin beraberinde birçok probleme sebep olduğunu, özellikle okul çağındaki çocukların hassas bünyelerinin bundan çok etkilediğini söyledi. Aydilek, “Alçı tebeşirler astım hastalığı, öksürük krizleri, akciğerde toz hastalığına, daha sonrası için kronik hastalıklara kadar müzmin rahatsızlıklar meydana getirebiliyor” dedi. Tozların burunu tıkamasıyla sinüzitin daha kolay başladığını da anlatan Aydilek, buna bağlı olarak baş ağrıları, burun akıntıları, aksırık ve hapşırıklar meydana geldiğini sözlerine ekledi.
Okullarda kullanılan ispirtolu kalemlerde hammaddesinin toksin içermesi ve bu toksitlerin yazım esnasında havaya karışması sebebiyle zehirlenmeye kadar pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde de sıkça kullanılan karbon içeren tebeşirlerin kullanılmasını önerirken bunun sebebi olarak da kalsiyum karbonat içeren tebeşirlerin tozlanmayı çok aza indirmesini gösteriyorlar. Piyasadaki kalsiyum karbonat içerikli Robercolor tebeşirlerinin dağıtımını yapan Pasifiknet Kırtasiye Ürünleri şirketinin sahibi İbrahim UĞURLU, “Genellikle özel okul ve dershanelerde zararsız tebeşirin kullanıldığını devlet okullarında da bu tebeşirlerin kullanılması gerektiğini vurguladı. Bu tebeşirin hammaddesi mide ilacının hammaddesi ile aynı. Yeseniz bile zararı olmaz.”
dedi.
(mynet haber)