Sibel Can'dan başörtülü kızlara destek


17 yaşında assolist olan ünlü sanatçı, merak edilen diyetinden başörtüsü sorununa bir çok soruyu yanıtladı.
03 Şubat 2008 / 07:06
Daha 17'sindeyken assolistliğe soyunan ve yaşamında birçok üzüntüyü göğüsleyen sevilen sanatçı Sibel Can, "Çocuklarım olmasaydı şu anda hayatta olmazdım" itirafında bulundu.
İŞTE CAN'IN MERAK EDİLEN DİYETİ

Balık etli olmak size gerçekten çok yakışıyor, fakat siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz, o önemli? Bir de diyetinizi vermeniz mümkün mü?

Klasik Türk kadınıyım. Herkes gibiyim. İştahlıyım hayatım ne yapayım? Zaman zaman kendimi ödüllendiriyorum, sonra kendimi cezaya çekiyorum. Şimdi cezalı dönemimdeyim. Doktor kontrolünde diyet yapıyorum ama sıkı bir diyet değil. Çünkü daha önce çok katı diyetlerle tansiyon problemim ortaya çıktı. İdealim çok sağlıklı bir şekilde yaza kadar beş kilo vermek.

Bunun için de gün içinde şunları yiyiyorum;
09:30: Sabah uyandığımda beyaz peynir veya dil peyniri, üç tane zeytin, domates, salatalık, maydanoz, bir dilim kepek ekmeği, açık limonlu çay.
11:00: 4 tane kayısım var. Çünkü tansiyonumu dengelemem lazım.
13:00: Izgara tavuk yanında salata, bir dilim ekmek ve mutlaka diyet yoğurt. 15.30: Meyve. Bir adet elma veya mandalina ya da kivi.
17:00: Çayla üç adet grissini veya kepek ekmeği, biraz peynir.
19:30: Balık ızgara veya avuç içi kadar köfte. Salata ve bir kase çorba. Ekmek yok. Çorba içmezsen bir dilim ekmek yiyebilirsin. Gece yatmadan: Meyveli yoğurt.Her sene iddialı şarkılar bulup, yeni bir albüm üretmek için çabalayıp duruyorsunuz.

Müziğe olan aşırı tutkunuz acaba genlerinizden mi geliyor?

Size bu konuda çok ilginç bir hikaye anlatacağım: Dedem, yani babamın babası Üsküp'ten 17 yaşında Türkiye'ye gönderilmiş.

İstanbul'da bulunmamızın çok özel bir hikayesi var yani...?

Dedemi Üsküp'ten Kastamonu'ya göndermişler, orada fazla kalamamış. İstanbul'a gitmeyi kafasına koymuş ve tesadüfen Fatih'e gelmiş. Babaannemle tanışmış, aşık olmuş. O dönemlerde herkes müzisyene kız vermek istermiş. Dedemin müzikle hiç alakası yok tabii. Babaannemin aşkı uğruna gidip bir müzisyenden 6 ay boyunca ud dersi almış.

“ŞÖHRET” BİR YERE KADAR"

Sonra?

Cümbüş, ud çalmayı öğrenmiş. Babaannemi istemeye gitmiş, “Müzisyenim" deyince vermişler. Aradan yıllar geçiyor, bu sefer benim babam müzisyen. Annemin ailesi Siirtli ve müzisyenlere büyük bir nefretle bakıyorlar. Babacığım, annemi istemeye gidiyor, evden kovuluyor. En sonunda annemi kaçırıyor. Annemin ailesinin durumu iyi değildi. O istemedikleri müzisyen damat onlara baktı. İbrettir yani bu. Müzik tutkusu atalarımın içinde varmış hep...

Merak ediyorum, aileniz bu işe başlamanıza ilk başta ne demişti?

Babamı zorla ikna ettim. Dedeme çekmişim. Babam nelere dikkat etmem gerektiğini hep anlatırdı. n Rahmetli babanız beş vakit namazını kılan dindar bir insandı. Eşiniz de muhafazakar biri. Bu açıdan kocanızın, babanıza benzediğini söyleyebilir miyiz? Evet, babamla bu yönleri çok benziyor. Beş vakit namazını kılar. Kendi başına evde dualarını okur. Kuran-ı Kerim'i yıllardır okur. 'Dinler Tarihi'ni çok okur. Beni aydınlatır, masal gibi anlatır. Fırsat buldukça da dua ederiz.

Bir Ajda Pekkan, bir Emel Sayın gibi hayatınızı sadece işinize adasaydınız, aile kurmayı seçmeyip anneliği tatmış olmasaydınız, kim bilir şimdi haliniz ne olurdu?

Çocuklarım olmasaydı, ben şu anda hayatta olmazdım. Kaldıramazdım bu kadar üzüntüyü, kayıplarımı... Neler yaşadım; hep, çocuklarımın ve beni seven insanların verdiği destekle ayaktayım. Zamanında çok şaşırttım insanları. Maksim'de 17 yaşında assolist olarak sahneye çıktım. “Sakın ha!” dediler, dinlenmedim evlendim. Üstüne çocuk doğurdum. “Bu kız bitti” dediler. Çok mücadele verdim. İyi ki anne olmuşum. n Şan şöhret bol para, sizi mutlu etmeye yetmez miydi? Şöhret nereye kadar? Şu anda 37 bitiyor 38'e giriyorum. Kaç yıl daha bu enerjiyle işime sarılabilirim. 10 yıl devam eder bu yoğun çalışma. O da Allah bana sağlık verirse. Düşüncem, 10 yıl sonra sahneleri bırakmak. Ama ölene kadar şarkı söylemek istiyorum.

DUALARLA AYAKTAYIM

23 senedir sahnede zirveyi kimseye kaptırmadınız. Bu arada üç çocuk yetiştirmeyi başardınız. Halk sizi hep sahnede neon ışıklarının altında görüyor. Ancak Sibel Can da herkes gibi sıkıntılar yaşıyor değil mi?

Tabii... En ufak bir sıkıntıda Allah'la baş başa kalmayı çok seviyorum. İnançlı bir insanım. Babam hacıydı, aynı zamanda çok moderndi. Annem çok inançlıydı. Öyle yetiştirildik. Her gece dualarım var, onları okumadan yatmak istemem. Annemin ölümünden sonra büyük bir travma geçirdim. Sadece dualarla ayakta durdum. Ayet-el Kursi, Felak ve Nasr dualarını okurum. Hepsi yarım saat... Annemize babamıza bütün ölmüşlerimize dua okumamız lazım.

Geçen sene Umre'ye gittiniz, bu seyahat sırasında neler hissettiniz?

Allah bana Umre'ye gitmemi nasip etti... Eşimi de biraz mecbur ettim. Umre'ye gitmeye hazır hissetmiyordu kendini. Büyük bir sorumluluk çünkü.

Nasıl ikna ettiniz eşinizi?

1970 doğumluyum belirli bir yaşa gelmeden gidemiyorsun Umre'ye. Ya ağabeyin olacak, ya da eşin olacak yanında. Sulhi'ye, “Çok üzgünüm, ne yapacağım şimdi; benim ağabeyim yok" dedim. Çok ağladım günlerce. Sulhi bunu görünce, “Kesin geliyorum" dedi ve benim zorumla geldi. Ve sonra dedi ki, “Ne olağanüstü bir duyguymuş bu.”

BAŞÖRTÜLÜ GENÇLER YURT DIŞINDA OKUMAMALI

Eşiniz bir röportajında, çok istemesine rağmen "Sibel'in başını zorla örttüremem, günahtır!" demiş. Şarkıcı olmasaydınız, eşinizi kırmayıp başınızı örter miydiniz? İnsan kendi isterse kapanır. Benim kız kardeşim kalpten istedi ve bunu yaptı. Ve ben ona başörtüsünü çok yakıştırıyorum. Tam bir ev hanımıdır. Ben kapanmayı hiçbir zaman düşünmem. Sanatçı olmamla da alakası yok. İnsanın kalbi önemli. Namazı kılarken başınızı kapatıyorsunuz, ondan sonra hayat devam ediyor. Çocuklarınız var, bir yaşantınız var, girdiğiniz ortamlar var. Büyük sorumluluk kapanmak; zor iş. Çok zor.

Başörtüsü meselesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başörtüsü olayı üniversitelerde çözülmeli. Neden bizim çocuklarımız başı kapalı diye ülkemizde değil de yurt dışında okusun. Herkes burada okusun. Başörtülü gençler yurt dışında okumamalı.

Kız kardeşiniz başörtülü olduğu için günlük hayatta güçlüklerle karşılaşıyor mu?

O da çok şey yaşadı. En basiti benim bir konserim oldu. Bütün ailem, çocuklarım, eşim herkes birinci sıradan beni izledi. Kardeşim öne çıkmak istemediği için herkes gibi gişelerden bilet alıp beni arkadan izledi. Bana da söylemedi, üzülmeyeyim diye.

YARIŞMALAR YERİNE BALIKLARI İZLİYOR

'Popstar Alaturka' ve benzeri şarkı yarışmalarını izler misiniz?

Sanatçı seçme adına yapılan hiçbir yarışma programını izlemiyorum. O tarz programları izleyeceğime, Dijitürk'teki akvaryum kanalını seyrederim, daha iyi. Balıkları yüzerken izlemek hiç değilse beni sakinleştiriyor. !!! Yarışma programlarından teklifler aldım ama kabul etmedim. Çünkü o gençlere çok üzülüyorum. Birinci olana yazık oluyor. Büyük hayal kırıklıkları yaşıyorlar. İşte Armağan'ı görüyoruz, Bülent Ersoy'a rağmen bulunduğu yer belli. Halbuki Armağan'ın sesi, yorumu çok kuvvetli, beğeniyorum. Ancak, tekrar altını çiziyorum Bülent Ersoy'a rağmen Armağan'ın sahneye çıktığı yerleri biliyorsunuz. Yarışma programlarını en iyi yapan ve sunan Acun Ilıcalı'dır. Tek favorim Acun...

Peki ya siz? Ekranda çok sık görünmek istemiyorsunuz, neden?

İstesem her gün televizyon programlarına çıkarım ama her dakika ekrana çıkmak iyi değil. Bu işin püf noktası şu; ne kadar ekrandan uzak durursan o kadar iyidir.

PİRİNÇLERİN BACAK BACAK ÜSTÜNE ATAR

Sibel Can iyi bir ev kadını mıdır? Temizlikten anlar mı, iyi yemek yapar mı?

Sütlaçım ve pilavım çok güzeldir. Bir saatte altı çeşit yemek yaparım. Pilav yapmayı annemden öğrendim. Benim pirinçlerim bacak bacak üstüne atar. Göz kararıyla yaparım. Eşim de çok güzel yemekler yapar.

Güzelliğinizi nasıl koruyorsunuz?

Cildimin güzelliği genetik. Bol bol su içerim. Masajsız bir hayat düşünemem. Haftada en az iki ya da üç kez masaj yaptırırım. Masaj vücudun ütüsü. Selülite de iyi geliyor.
www.haber3.com