+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Kürtlerin mektubu''biz Türküz!''

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Kürtlerin mektubu''biz Türküz!'' Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını Lolan Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1.808
  Tecrübe Puanı
  25820143

  katip Kürtlerin mektubu''biz Türküz!''

  Kürtlerin mektubu: “Biz Türküz !”

  Lozan Konferansı heyetine bir mektup yazan Kürt temsilciler, İngilizlerin, “Kürtlere bağımsızlık verilmesi” talebine, “Biz öz be öz Türküz” diye cevap vermiş..  03 Şubat 2008 17:32 Radikal yazarı ve tecrübeli siyasetçilerden Hasan Celal Güzel, Osmanlı Arşivi'nde yer alan önemli bir belgeyi okurlarıyla paylaşıyor. Tarihi belge, Lozan Konferansı esnasında 'Kürtlere bağımsızlık' tezini ortaya atan İngiliz delege Lord Curzon'a cevaben yazılmış. İşte o mektupta yer alan ve yakın tarihe ışık tutacak önemli tezler:

  KÜRTLERİN LOZAN KONFERANSI'NA GÖNDERDİĞİ MESAJ

  Başbakanlık Osmanlı Arşivi, HR. İM, 60/3 (Sadeleştirilmiş metin)

  Bugünlerde (Lozan Konferansı görüşmelerinde) İngiltere Delegasyonu Reisi Lord Curzon'un Kürtlere bağımsızlık verilmesi fikrini ortaya atarak, Kürtler'in hamisi tavrını takınmasını hayret ve şaşkınlıkla karşıladık.

  Kürtlerin tarihi geçmişi

  Biz Kürtler, Turan neslinden bir kavimiz. Millî an'anelerimiz ve özelliklerimizden (yiğitlik, kahramanlık vb.) dolayı Türkler bize 'yiğit ve cesur' manasına gelen Kürt ismini vermişlerdir.

  Kürt adıyla anılan ve büyük hizmetleri geçen kahramanların isimlerinin yaşaması amacıyla Deminan, Haydaran, Kureyşan ve Lolan gibi isimler kabile ve aşiretlere verilmiştir. Bu aşiretler, bugün anavatanın Doğu Türkleri'ni oluşturmaktadırlar.

  Kürtlerin öz lisanı Kürtçedir

  Kürtlerin 1876 tarihinden önceki ve sonraki durumları araştırılacak olursa, İranlı misyonerlerin aşiretler üzerinde yaptıkları çalışmaların sonucunda Kürtler kendi öz lisanları olan Türkçe lehçesini ve öz kültürlerini yavaş yavaş kaybettiler. Bundan dolayı Erzurum, Van, Bitlis ve Musul taraflarındaki aşiretler Farsçadan başka bir şey olmayan Kırmanç adı verilen Farisi lehçeyi konuşmaya başladılar.

  Bu misyoner faaliyetlerinden az etkilenen Harput ve Diyarbakır taraflarındaki aşiretler ise ana dilleri olan Türk lehçesi ile karışık Zaza lehçesini konuşmaya başladılar.

  Bu öz Türk oğlu Türkleri Yavuz Sultan Selim Han Kürtlerin Hanı Şeyh İdris-i Bitlisi'ye gönderdiği fermanla kendi ülkesine dahil etti. O günden bu güne kadar Türk akrabalarının şefkat ve himayelerinde huzurlu ve rahat yaşamakta ve Türk lehçesi ile de konuşmaktadırlar.

  Genel değerlendirme

  Yukarıda yapılan değerlendirmelerden sonra, İngiltere Delegasyonu Reisi Lord Curzon'a sorarız ki; İranlıların dilini konuşmakla, o millete mensup olunduğu kabul edilirse İngilizler de dahil her milletin durumu tartışılır.

  Doğu ülkelerini istila eden ve genellikle dünyanın kendi toprakları içerisinde olmasını hayal eden İngilizlerin, diğer milletlerin kabullenemediği 'müstemleke' kelimesinin yerine kulağa hoş gelmeyen ve aynı manayı taşıyan 'manda' kelimesinin de aslında aynı şey olduğunu Kürtler anlamıştır.

  Dünyadaki zenginlik kaynaklarına sahip olmak isteyen İngilizlerin onikide onu Türk olan Musul'u ve petrol kaynaklarını biz Türklere çok görmesini hayretle karşılıyoruz.

  İngilizlerin niyetini biz anladık

  Lozan Konferansı'nda İngiltere Delegasyonu Reisi Lord Curzon'un Dersim ve Bitlis olaylarından bahsederek tek millet olan Türk ve Kürt arasına ayrılık fikirleri sokma gayretini biz Kürtler anladık.

  Biz Kürtler, Avrupa ve İngiliz diplomatlarının parlak vaatlerinin altında kendi menfaatlerinin olduğunu biliyoruz. Ve bundan dolayı kendi direniş kuvvetlerimizi oluşturduk. 1917 yılında İngiltere Delegasyonu Reisi Lord Curzon gibi bağımsızlık vaatlerinde bulunan Ruslara biz Kürtler: 'Biz Türküz, bizi anavatandan hiçbir kuvvet ayıramaz. Bizim rahata kavuşmamız sizin hemen bu topraklardan çekilmenizle olacaktır' dediler.

  Sevgili hemşerimiz İsmet Paşa'ya başarılar

  İşte bugün bütün Kürtler Lozan'daki Avrupa ve bilhassa İngiliz diplomatlarına aynı cevabı veriyoruz.

  Kürtler bağımsızlıklarını kendilerini yok edecek yabancılara değil kendi ailelerinden olan Türklere ve onları temsil eden Büyük Millet Meclisi Hükûmeti'ne emanet etmişlerdir.

  Sonuç olarak biz Kürtler, İngiltere Delegasyonu Reisi Lord Curzon'un bizler için fikirler üretmemesini rica eder ve Lozan'daki Temsil Heyeti'ne ve Reisi sevgili hemşehrimiz İsmet Paşa Hazretlerine başarılar dileriz.

  24 Kânûn-ı Sânî (1) 339 (24 Ocak 1923)
  Umûm Kürt Amele ve Esnâf Cem'iyyeti Re'isi Salih Kahyâ nâmına Erzurumlu İsa-zâde Ahmet

  İstanbul'da Umûm Kürtler nâmına Lolan Aşîreti Re'isi ve sâbık Kürt Gençler Cem'iyeti Re'isi (Düzer)-zâde Dersimli Mehmet Sabri


  www.haber3.com

 2. #2
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  :heart: "Biz Türküz!''

  Ben böyle bir yazının olduğundan bile haberdar değilim...

  Bu yazı o kadar anlamlı ki , okurken gözlerim doldu....

  Kaç yıl önce yazılmış bir yazı ve bu yazıda onların emellerini koruma vaadinde bulunan ülkeler ama buna verilen çok anlamlı bir cevap "BİZ TÜRK'ÜZ"

  Şimdi ise bu konuda hiç yorum yapmayanlar var susuyorlar neyi bekliyorlar merak ediyorum.

  Bu kadar yürekli bir açıklamayı şimdi görmek kenetlenmek gerekmez mi?

  Çanakkale cephesi, Kurtuluş savaşında verdiğimiz o kanlı mücadelerde hep beraber sırt sırta verip kurtarmadık mı ülkemizi?
  Unutulmasın bunlar tarihini geçmişini bilmeyenler asla önünü göremezler....!!!!

  Bu güzel yazı için teşekkürler...

Benzer Konular

 1. PKK Bu Kürtlerin Kemiklerini Sızlatıyor.
  By tonton68 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-23-2010, 13:50
 2. Er Mektubu Şarkı Sözü-Uğur Arslan (Er Mektubu)
  By K-H-7 in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-18-2008, 13:49
 3. Hepimiz Türküz
  By Mr. NuteLLa in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02-08-2008, 12:36
 4. biz Türküz;ya özgürüz ya ölürüz!..
  By cindy in forum Off Topic
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 12-30-2007, 03:15
 5. nede olsa türküz
  By lordpsyhko2 in forum Komik Yazılar
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 07-13-2007, 16:32

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0