Dağlıca Birliğinde Yeni Skandallar

Baskına uğrayan Dağlıca birliğiyle ilgili skandalların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de birliğin tespit ettiği telsiz konuşmaları ve korucular skandal iddialarla gündemde.

Hakkâri Dağlıca'da 12 askerin şehit düştüğü terör saldırısıyla ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Baskına uğrayan askeri birliğin kaydettiği PKK'lılara ait telsiz konuşmalarının, yaklaşık 3 saat yürüme mesafesindeki tabura korucular tarafından taşındığı ve korucuların da PKK'lılarla hareket ettiği öne sürüldü.
8 askerin yargılandığı duruşmadan önce davanın bir numaralı sanığı er Ramazan Yüce'nin avukatları Zeki Yüksel ile Dinçel Aslan, Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik ve taburda görevli diğer rütbeliler hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu askeri savcılıkça teslim alınarak işleme konuldu. Bazı iddialar şöyle:

13 tanık var

13 ayrı tanığın beyanına göre, olaydan önce dinleme ve kestirme cihazındaki ses kayıtları ile termal kamera görüntüsünden saldırı olabileceği anlaşıldığı halde önlem alınmadı.
Keri Tepe Üs Bölgesi'nde bir astsubay dışında sadece er ve erbaşlar görevliydi.
Olayın olduğu gece, üs bölgesinden Kobra tipi helikopter talebinde bulunuldu, ancak, Dirik talebi uygun görmedi.
Saldırıya uğrayan bölüğün mevcudu Buğra Bölük Timi'ne en iyi asker ve silahların verilmesiyle düştü. 10 kişi de inşaatta çalıştırılmak üzere bölükten alındı. Buğra Bölük Timi saldırı sırasında görev yapmadı.
Tabur komutanı düğünde iddiası...

Korucu skandalı

Tanık Halil Kılıçman, saat 23.30'da bir uydu dinlemesi tespit ettiklerini, net bir Türkçe şiveyle, "Şu anda korucularla beraberiz, zirvedeyiz. Korucunun telefonundan konuşuyorum. Fazla müsait değilim" denildiğini anlattı.
Tanık Mustafa Demir de "Saldırı sırasında teröristler, 'köylüler geri çekilsin' dediler" diye konuştu.
Yine bir başka tanığın ifadesine göre, terör örgütünün saptanabilen konuşmalarına ilişkin telsiz kodlarını, üs bölgesinden tabura korucular götürüyordu.
Uzman Çavuş M.U.'nun telsizle kaydedilen konuşmaları, tabura götürmesi için koruculara verdiği bilinmektedir.
Saldırıda uçaksavar kullanılamadı.
aktif haber