Brezilyalılar Karadeniz'den UmutluPetrobras, bölgede zengin petrol ve doğalgaz rezervi bulunduğunu tahmin ediyor.

Türkiye ile Karadeniz'de ortak petrol arama anlaşması imzalayan Brezilya'nın milli petrol şirketi Petrobras, bölgede zengin petrol ve doğalgaz rezervi bulunduğunu tahmin ediyor.

Petrobras yetkilileri, Karadeniz'in jeolojik yapısı itibarıyla yüksek rezerv potansiyeli taşıdığını açıkladı. Karadeniz'den çok umutlu olduklarını vurgulayan Brezilyalılar, dünyanın en tehlikeli deniz ve okyanuslarında edindikleri tecrübeyi, Karadeniz'in yüksek hidrokarbon potansiyelini ortaya çıkarmak için kullanacaklarını ifade etti. Sismik çalışmaları tamamlanan bölgeye ilk sondajın gelecek yıl vurulacağı bilgisini veren yetkililer, doğalgazın bulunduğu yerde petrolün de bulunacağına dikkat çekti.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Düzce'nin Akçakoca ilçesi açıklarında bulduğu doğalgaz rezerviyle gözler Karadeniz'e çevrilmişti. TPAO derin denizlerdeki aramalar konusunda dünyanın en deneyimli şirketi sayılan Petrobras'la anlaşma imzaladı. Buna göre Brezilyalı şirket sahip olduğu dev petrol arama platformlarıyla Karadeniz'in Kırklareli'nden Sinop'a uzanan açıklarına sondaj vuracak. Petrol tespit edilmesi halinde kuyular TPAO ve Petrobras tarafından ortak işletilecek. Çıkarılacak petrol yüzde 50-50 esasına göre paylaşılacak. Kırklareli blokunda ortalama su derinliği 1.200 metre iken, Sinop'ta derinlik 2 bin 200 metreyi buluyor. Petrobras geçen yıl Atlas Okyanusu'nda 6 bin metre derinliğe kadar indi. Toplam 1,8 milyar dolara mal olan çalışmaların karşılığında 5-8 milyar varillik petrol rezervi bulundu. Böylece Brezilya dünyanın sayılı petrol üreticisi ülkelerinden biri haline gelecek. 1953 yılında kurulan Petrobras, halen 17 ülkede faaliyet gösteriyor.

(aa)
aktif haber