2 kez ölümü yenip anne oldu

9 yaşında karaciğer nakli yapılan 18 yaşında kanser olan Gülce Edgü 21 yaşında anne oldu.04 Şubat 2008 10:24 9 yaşında karaciğer nakli ameliyatı olan, 18 yaşında kanserle tanışan Manisalı Gülce Edgü, ağır geçen tedavinin ardından hastalığı yendi ve anne oldu

Manisalı Gülce Edgü'nün (21), çocukluğundan beri hastalıklara karşı verdiği mücadele ve yaşama azmi görenleri hayran bıraktı. 9 yaşında karaciğeri değişen, evlendikten 5 ay sonra 18 yaşında kanserle tanışan Gülce, gördüğü yoğun kemoterapinin ardından bu hastalığı da yendi. Hekimlerin "Çocuğun olmayabilir" diye uyardığı Edgü, herşeye rağmen bir kız bebek dünyaya getirdi. Kızı Necla Naz ile yaşamı değişen genç anne "Kötü olan herşeyi unuttum. Artık kızım benim dünyam" dedi.

Manisalı Necla - Engin Dum çiftinin 4 kızından ikincisi olan Gülce, 9 yaşında sarılık nedeniyle tedavi görmeye başladı. Karaciğeri iflas eden Gülce, 11 Nisan 1997'de EÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde karaciğer nakliyle yeniden hayata tutundu. Arkadaşları oyun oynarken hastanede uzun süre tedavi gören küçük kız nakil sonrası ayağa kalktı ve hastalığı süresince ara verdiği eğitimine geri döndü. Ancak 2004'te 18 yaşındayken, bir kahvehanede çalışan Hüseyin Edgü (26) ile evlenen genç kızın mutluluğu kısa sürdü. Henüz 5 aylık evliyken, Gülce Edgü'nün koltuk altında beliren şişliğin incelenmesi sonucu "lenf bezi kanseri" tanısı konuldu. Kemoterapi tedavisi başladıktan kısa süren sonra, beline kadar olan saçları dökülen genç kız, sonunda tedavisini tamamladı ve kanseri de yenmeyi başardı.

Kemoterapi sonrası hekimlerin "çocuğun olmayabilir" uyarısı yaptığı Gülce, kısa süre sonra hamile kaldı. İki kez ölümün eşiğinden Gülce Edgü, 13 Aralık 2007'de de kızı Necla Naz'ı dünyaya getirdi.

Annesinin ismini verdi

Çocukluk döneminde yaşadıklarının kendisini olgunlaştırdığını, ancak o günleri artık unutmak istediğini dile getiren Gülce Edgü de şöyle konuştu:

"Gelecekle ilgili hiç hayal kurmadım, kuramadım. Bugün bunları yaşayabileceğimi de hiç aklıma getirmemiştim. Aklımızda kalan güzel anlar, iyileştiğimin söylendiği anlardı. Kemoterapiden sonra doktorlar çocuğum olamayabileceğini söylemişlerdi. Artık geçmişi unuttum, unutacağım. Varsa yoksa kızım. Annem en kötü günümde hep yanımdaydı. Bir teşekkür ifadesi olarak onun adını kızıma verdim."

Hastalığın adını "yasakladık"

Kızlarının kanseri yenip anne olmasının büyük sevincini yaşadıklarını söyleyen anne Necla Dum da yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Biz anne - baba olarak o kadar büyük acılar yaşadık ki. Doktorlarımıza güvendik, kızım yaşama döndü. Kızım çok küçük yaşta hastanelerle tanışmıştı. Nakil günlerini unutmak isterken, bu kez daha büyük bir sorunla karşı karşıya kaldık. Öncelikle hastalığın adının söylenmesini yasakladık. Kemoterapi çok ağır geçti. O günleri ancak yaşayanlar bilir. Bebeği bizim için gerçekten armağan oldu. Şimdi çok mutluyuz"

Milliyet


www.haber3.com