Rektörlerden istifa restine sert yanıt!

Rektörlere "istifa edin" resti çeken AK Parti'ye rektörlerin yanıtı gecikmedi.04 Şubat 2008 09:43 Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Mustafa Akaydın, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Nusret Aras ve Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Bektaş Açıkgöz dün akşam Habertürk Televizyonunda yayınlanan Basın Kulübü programına katıldı. Prof. Aras programda, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın ’Emekli olabilirler ya da istifa edebilirler’ açıklamasının hatırlatılması üzerine “Biz bu öğrencilerin derslerine girmeyiz, istifa ederiz diyen hocalara söyledi onu. Biz o derslere de gireriz, mücadelemize devam ederiz” dedi. Aras özetle şunları söyledi:

YASAYA UYMAK ZORUNDAYIZ
Bu yasağı rektörler koymuş değil. 40 yıldır türban yasağı var bu ülkede. Biz kimsenin eğitimine engel olmuyoruz. Yargı kararlarını uyguluyoruz. Yasadan sonra yönetmelik değişecek biz de onlara uymak zorundayız.

‘KARŞI DEVRİM’ ABARTILI BİR KAVRAM DEĞİL
3 tane 5 tane türbanlı kızın okuması laikliğin sonu değildir ama sonuçlarına bakalım. MEB türbanlı ilköğretim öğrencilerini uğurladı. Bu dalga dalga yayılır. Kamu kesiminin tüm katmanlarına yayılacaktır. Karşı devrimden söz ediliyor. Hiç abartılı bir kavram değil.

KARA ÇARŞAFLI DA GİRER
İnancını yaşamayı isteyen yaşar, bu yasa çıkarsa da kesinlikle kontrol yapılmaz. Niye çıkıyor bu yasa inancını rahat yaşasın diye. O zaman ister türbanlı girerler, ister kara çarşaflı bizim böyle bir denetim yapma niyetimiz yok.

LAİKLİĞE BOMBA
Prof. Akaydın ise şunları söyledi: Bazı kırmızı çizgiler koyduk çünkü siyasetçilerimiz bu kırmızı çizgileri aşındırmaya çalıştılar. İmam hatip liselerine katsayı engelini kaldırmak da laikliğin içine bomba atar. Bunların arkasında Cumhuriyet’e yönelik bir hareket görüyoruz.

TÜRBAN YASASI BÖLÜCÜDÜR
Bu Türkiye’nin bölünmesini öneriyor. Alevi-Sünni bölünmesi teşvik ediliyor, Kürt-Türk bölünmesi. Bu da daha büyük bir kitlenin desteklediği bölünme.

VALİ YARDIMCILARI KONTROL YAPSIN
Biz tek tek türbanlılarla uğraşmayız. Vali yardımcısı göndersinler. Malum hükümet kömür dağıtma konusunda valileri görevlendirdiler. Böyle kişileri görevlendirsinler tek tek üniversiteye giren kişileri denetleyip içeri girdirsinler.
www.haber3.com