Arif Sağ DİLİNE hakim olamadı


Ak Parti'nin Alevi açılımına en sert tepki, Alevi sanatçı Arif Sağ'dan geldi.
04 Şubat 2008 / 05:20
AK Parti'nin Alevi açılımı, toplumun birçok kesiminden destek görürken, bazı sol görüşlü sanatçılar tepki göstermeye devam ederken, Alevi sanatçı Arif Sağ'ın da AK Parti'nin açılımını sert sözlerle eleştirdiği ortaya çıktı.
DİLİNE HAKİM OLAMADI

Ancak Sağ'ın eleştirileri, Alevi inancının temel ilkelerinden olan 'eline, beline, diline hâkim olmak'la çelişiyor. AK Parti'nin Alevi kökenli milletvekilleri için, 'dönekler' diyen Sağ, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu için de küfrü andıran ifadeler kullanıyor. Arif Sağ, Alman-Türk Müzik Akademisi'nin katkılarıyla Berlin Eyalet Başbakanı Klaus ***ereit'ın himayesinde 7 Aralık 2007'de düzenlenen bir konserde sahne aldı. Konserin sonunda programda olmamasına rağmen siyasi içerikli konuşma yapan Sağ, hakaret dolu ifadeler kullandı. Konserin tekrarı, Berlin'de yayın yapan özel bir kanalda belirli periyotlarla yayınlanmaya devam ediliyor.
'BİZ O DÖNEKLERİ TANIRIZ'
AK Parti'nin Alevi milletvekilleri Reha Çamuroğlu, İbrahim Yiğit ve Hüseyin Tuğcu'yu doğrudan hedef alan Sağ şunları söylüyor: "Bir iki tane dönek almışlar aralarına Alevi adıyla. Biz o dönekleri tanırız. Onlar, toplum içinde dikiş tutturamayan zavallılardır. Gitmişler, orada başka şeyler yapmaya çalışıyorlar." Arif Sağ, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu için de ağza alınmayacak ifadeler kullanıyor. Yazıcıoğlu'nun Aleviler için fetva verdiğini savunan Sağ, "Alevilere yeni elbise dikeceğiz." şeklindeki sözlerinin basında yer aldığını söylüyor. Ardından şöyle devam ediyor: "Söylediğin lafın altından kalkamazsın. Ağır gelir o laf. Sen kimsin ... Pantolonunun yırtığını dikemiyorsun. Sen Alevilere nasıl elbise dikiyorsun? Bu ne iğrenç bir laftır."
ALİVİLERİ ASİMİLE PLANI Bakan'ın sözlerinin altında, 'Bunları asimile ederiz, tutmasa bile yarın özür dileriz' anlayışı yattığını ileri süren Sağ, "Ciddi anlamda bu bakanın özür dilemesi yetmiyor, bu kabinenin tümünün bu toplumdan özür dilemesi gerekiyor." diyor. Kendilerini 'cımbızla teker teker ayırmaya çalıştıklarını' iddia eden Sağ, "Bu tehlikeli oyunun altından kimse kalkamaz. Herkes haddini bilmeli." diyor. Sağ'ın son söz olarak, "Oh be rahatladım şu an!" demesi ise dikkat çekti.

Zaman
www.haber3.com