Türbancıydı CHP'den Vekil Olunca...


İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne aday olduğu dönemde 'başörtüsünü serbest bırakırım' diyen Prof. Kormaz, CHP'den vekil seçilince bakın ne demeye başladı.
İstanbul Üniversitesi'ne rektör adayı olduğu dönemde başörtülü öğrencileri destekleyen Prof. Dr. Esfender Korkmaz, CHP'den milletvekili seçilince yasaktan yana tavır aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, rektör adayı olduğu 1997 yılında diğer adaylarla birlikte NTV televizyonunda gazeteci Yalçın Doğan'ın konuğu olmuştu. CHP'li Korkmaz televizyon programında Yalçın Doğan'ın 'Rektör seçilirseniz türbana izin verecek misiniz?' sorusunu net bir şekilde 'Evet vereceğim.' diyerek cevaplamıştı.

Üniversitelerde başörtüsü yasağının başladığı dönemde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi dekanı olan Prof. Dr. Esfender Korkmaz, başörtüsü probleminin çözülmesi için yasa çıkarılması gerektiğini savunuyordu. Korkmaz, televizyondaki konuşmasında şu düşünceleri dile getirmişti:

"Bence bu işin çözümü, yeni bir yasa çıkarmak ve son nokta koymaktır. Türbanı kesin çözüme bağlayan bir yasa, nerede kullanılır nerede kullanılmaz diye kesin çözüme kavuşturacak bir yasa. Meslekî uygulamada türbanın sakıncaları olabilir; ama sınıfta öğrenci otururken türbanlı girebilir. Bunu siyasiler öğretim üyelerinin üzerine yıkıyor, doğrusu TBMM'de yasanın çıkması gerekir."

CHP'li Korkmaz: Fikirlerim değişti

CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, 10 yıl önce savunduğu görüşlerin değiştiğini belirterek şimdi üniversitelerde türbanın yasaklanması gerektiğini savunuyor. "Bugün şartlar ve durum değişti. Toplumda türban meselesinin huzursuzluk çıkarmasından yana değilim." diyen Korkmaz şu yorumu yapıyor: "Türban meselesini gündemden kaldırmak lazım. Nasıl ki 1980'lere kadar üniversitelerde türban sorunu yoksa şimdi de türban olmaması lazım. Türban siyasi simgedir. Başörtüsü ile türban farklıdır, analarımız da başörtüsü örtüyor. Türk geleneğinde türban yok."

aktif haber