Türkiye'nin geleceği için kritik gün!

Üniversitelere türbanın önünü açan yasa bugün Meclis'te oylanacak.06 Şubat 2008 09:29 Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına olanak sağlayan Anayasa değişikliği bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Görüşmelerin birinci turu bugün, ikinci turu cumartesi günü yapılacak.

TBMM Genel Kurulunda, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri ve ilk tur oylaması yapılacak. 15'te görüşülmeye başlanacak olan Anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin ve tümünün kabulü üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu yani 330 oyla mümkün olacak.

REFERANDUMSUZ KABUL İÇİN 367 OY

Ancak teklif 330-366 arasında bir oy alırsa referanduma gidebilecek. Referandum şartının ortadan kalkması içinse en az 367 oy alması gerekiyor. MHP ve AKP’nin milletvekili toplamı 367'yi geçiyor.

Birinci turda önce teklifin tümü üzerindeki görüşmeler yapılacak. İkinci turda yalnızca Anayasa değişikliği teklifinin maddeleri ile tümünün gizli oylaması yapılacak. Başbakan Erdoğan, güvenlik zirvesine katılmak üzere Almanya'ya gideceği için ikinci tur oylamaya katılamayacak.

YÖK yasasında yapılacak düzenlemenin ise, anayasa değişikliğinden sonra meclis gündemine gelmesi bekleniyor.
741
www.haber3.com