ABD ve İtalya'dan mafyaya ortak darbeOld Bridge" (Eski Köprü) adı altında eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, New York Savcılığı ve Palermo Savcılığı tarafından, örgütlü suç iddiasıyla mafyaya mensup toplam 90 kişi hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

07 Şubat 2008 21:13
operasyonun, İtalya'nın Cosa Nostra adıyla bilinen Sicilya mafyası ile ABD'deki İtalyan mafyası arasında, uyuşturucu ticareti başta olmak üzere kirli ilişkileri konu alan geniş çaplı bir tahkikat neticesinde gerçekleştirildiğini açıkladılar.
Tutuklama emirlerinin 29'u Palermo Savcılığı, 61'i ise New York Savcılığı tarafından çıkarıldı. Tutuklama emirlerinin kaçının infaz edilebildiği konusunda net bir bilgi verilmedi.
Palermo Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada "Tutuklananlar, Cosa Nostra'nın Palermo'daki lideri Salvatore Lo Piccolo'ya bağlı mafya ailelerine ve New York'taki Gambino ailesine bağlı mafya elemanlarından oluşmaktadır" denildi.
İtalya'da istifa etmiş durumdaki Başbakan Romano Prodi ise Eski Köprü operasyonundan memnuniyetini getirerek "Suç örgütü mafyaya karşı düzenlenen bu başarılı operasyon, İtalya ve New York'ta pek çok kişinin tutuklanmasını sağlamıştır. Bu da hükümetimizin, mafyayla mücadelesinin halen sürdüğünün göstergesidir" dedi.

AA