Katsayıya çözüm: Meslek liseleri kaldırılabilir Ortaöğretimdeki arayışlarının hep meslek lisesi engeline çarptığını belirten Erdoğan: Köklü reform iddialarından vazgeçmek gerek. Afaki söylemlerle bir yere varılamıyor
09/02/2008 (500 kişi okudu)

BETÜL KOTAN (Arşivi)
ANTALYA- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, yıllardır Türkiye gündemini meşgul eden katsayı sorununun çözülmesi için ortaöğretim düzeyinde meslek liselerinin kapatılmasını ve bu okulların tümünün ön lisans düzeyine çekilmesini önerdi.
Katsayı tartışması nedeniyle liselerin bir türlü beklenen düzeye ulaşamadığını söyleyen Erdoğan, MEB'in eğitim konusunda sürekli olarak üstüne basa basa duyurduğu 'reform' çalışmalarına da özeleştiride bulundu. Erdoğan, "Artık köklü reform iddialarından vazgeçmek gerekir diye düşünüyorum. Topluma zarar veriyor. Afaki söylemlerle bir yere varılamıyor" dedi. Erdoğan, Türkiye Özel Okullar Birliği'nce Antalya'da yapılan 'Ortaöğretimde Yeni Arayışlar Sempozyumu'nda sunduğu tebliğde şu ifadelere yer verdi:
Hem yöneticiler hem kamuoyu zayıf: Eğitimle ilgili konularda kamuoyu oldukça zayıf. Eğitimle ilgili yöneticiler ne kadar zayıfsa kamuoyu da bu konuda baskı kurmada bir o kadar zayıf. Eğitimi tartışan elitten hızla yoksunlaşıyoruz. Eğitim bu açıdan sorunludur. Eğitim finansmanının yönetim modelinin merkezi mi ademi merkeziyetçi mi olacağı, bilimsel kurulların güvenceli yapılanması, asıl bunları ele almak zorundayız. Eğitimini yöneten bir A takımına ihtiyaç var.
Ortaöğretim baskı altında: Müfredatını değiştirseniz bile ilköğretimi ve yükseköğretimi ele almazsanız ortaöğretimi düzeltemezsiniz. Ortaöğretim şanssız bir kademedir. İlköğretimin kıskacında ve yükseköğretimin baskısı altında. Ortaöğretimin zorunlu olmasıyla birçok problemi de çözeriz.
Sanayi memnun değil: Ortaöğretimdeki bütün arayışlarımızı kilitleyen mesleki eğitim. Yıllardan beri mesleki eğitime ağırlık verilmesi gerektiği söylendi. Mesleki eğitimden, gerçek hayat, sanayi memnun değildir. ABD'de mesleki eğitim ön lisans düzeyine çekiliyor. Açıkça söylemek gerekir ki, mesleki eğitimin yapısını bozmadan ön lisans düzeyine kaydırmalı, meslek liselerini kapatmalıyız. Herhangi bir binayı kapatarak değil ama, meslek liselerini ön lisans düzeyine çekerek bu tartışmalardan iyileştirici bir adımla çıkabiliriz. Ortaöğretim kurumlarının hiçbirini ek katsayılarla ayrıcalıklı kılmamalı.
Başka bahara çözeriz: Liseler ve meslek liseleri tartışması bizim önümüze bir perde gerdi. 10 yılda katsayı meselesiyle liseler inanılmaz bir kan kaybetti. Durumu, meslek lisesi-genel lise yarışına çevirdik ama oysa liseleri kaybetme noktasına geldik. Yeniden bir tevhidi tedrisata gerek var. Yapacaklarımızı da yaptık. Yapamadıklarımızı da bir başka baharda yaparız inşallah..."
'Rotayı düzeltme imkânı yok'
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Emin Gürkan da meslek liseleri hakkında konuştu. Gürkan, şunları söyledi: "1998 yılından itibaren meslek lisesi öğrencilerinin, yükseköğretime kendi alanlarında dahi olsa geçişleri önüne birtakım kısıtlayıcı kurallar ve kararlar konunca mesleki eğitim Türkiye'de kan kaybetmiştir. Ortaöğretimde mesleki ve teknik eğitimin öğrenci sayısı 1997 yılında yüzde 44 iken 2003 yılında yüzde 31'e düştü. Bu mesleki eğitimin, yani ara insanların kan kaybı anlamana geliyor. Rotayı daha düzeltemedik, düzeltme imkânımız da şu anda yok. Ancak yola devam ediyoruz, işleri yapmaya çalışıyoruz."radikal..