Bugün Meclis'te oylama sokaklarda protesto var Türban serbestisine ilişkin anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması bugün. Sivil toplum örgütleri de değişikliğe karşı gösteriler yapacak
09/02/2008 (278 kişi okudu)

MESUT HASAN BENLİ
YURDAGÜL ŞİMŞEK
ANKARA - TBMM üniversitelerde türbanı serbest bırakmaya yönelik Anayasa değişikliğiyle ilgili teklifte nihai kararını bugün verecek. Düzenlemeye karşı olan sivil toplum kuruluşları (STK) meydanlardan oylamalara katılan milletvekillerine sesleriniduyurmak için çalışacak. Türkiye Barolar Birliği (TBB)de aynı saatlerde 78 baro başkanı ile toplanacak.
AKP ile MHP tarafından hazırlanan üniAnayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylaması TBMM Genel Kurulu'nda bugün yapılacak. Saat 11.00'de toplanacak Genel Kurul'da Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik öngören teklifle ilgili dört ayrı gizli oylama yapılacak. Başabakan Tayyip Erdoğan Almanya gezisi nedeni ikinci tura katılmayarak, oyunu vekâleten kullanacak. Oylama nedeniyle ile özellikle AKP ve MHP tüm milletvekillerini Meclis'te olmaları konusunda yine uyardı.
Anayasa'da değişiklik teklifinin maddelerinin kabulü ile tümünün kabulü üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun (330) gizli oyu ile mümkün olacak. 330 oyun altında bir oyla kabul edilen madde veya teklifin tümü reddedilmiş sayılacak. 330 ila 367 arasında kabul edilen Anayasa değişiklikleri Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmezse referanduma sunulacak. Cumhurbaşkanı'nın 367'nin üzerinde kabul edilen değişiklikleri de Meclis'e iade hakkı bulunuyor. Meclis iade edilen Anayasa değişikliğini en az 367 ile aynen kabul ederse Cumhurbaşka'nı isterse düzenlemeyi yine referanduma sunabiliyor.
Referandum ihtimali zayıf
Ancak daha önce yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhurbaşkanı Gül'ün düzenlemeyi referanduma götürmesi de beklenmiyor.
Anayasa değişiklikleri Meclis'te oylanırken, Ankara sokakları türban protestolarına sahne olacak. STK'ların çağırısı ile Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelenler seslerini, milletvekillerine duyurmaya çalışacaklar.
Saat 12.00'de Sıhhiye Meydanı'nda başlayacak mitinge, 80 STK destek veriyor.
Meclise'te oylamanın yapıldığı saatlerde TBB'de de 78 baro başkanı gündemdeki konuları değerlendirmek için toplanacak. Baro başkanların türban düzenlemesine tepkilerini dile getiren bir bildiriyi kamuoyuna açıklanması bekleniyor. TBB Başkanı Özdemir Özok, Başbakan Erdoğan'ın türbana karşı açıklamalarını eleştirmesine şaşırdı. Özok, şöyle dedi: "Avukatlık Yasası 113. maddenin gereği ülkedeki demokratikleşme ve ülkedeki sorunları hakkında görüş bildirmk yasal hakkımız. Kaldık ki anayasal bir düzenleme söz konusu. TBB konuşmayacakta kim konuşacak. Ülkenin güncel konularını baro başkanı arkadaşlar ile tartışacağız. Erdoğan gibi 'ben yaptığım gibi oldu anlayışı içinde değiliz. Erdoğan konuşmamamızdan değil konuşmamızdan rahatsız olmalı" dedi.Radikal