Davutpaşa'da denetim var, patronlar işçi saklıyor Davutpaşa'daki patlama sonrası tekstil sendikası üyeleri, sigortasız işçi çalıştırılmasının engellenmesi için eylem yapmıştı. FOTOĞRAF: OZAN GÜZELCE
09/02/2008 (68 kişi okudu)

CEM MİRZANLI
İSTANBUL - Davutpaşa'da kaçak işyerindeki patlama sonucu 21 kişinin ölmesinin ardından dört koldan denetimler yapılıyor ancak bir işçinin anlattıkları 'aynı tas, aynı hamam' dedirtiyor: "Müfettiş gelince, patron bizi saklıyor. Yine sigortamız yapılmayacak..."
Çalışma Bakanlığı'ndan 90 müfettiş ve Zeytinburnu Belediyesınden 50 kişilik zabıta ekibi bir haftadır bölgede denetimlerini devam ettirirken son iki gündür de Sanayi Bakanlığı müfettişleri ve Maliye denetçileri de bölgede çalışmalara başladı. İşyeri sahipleri, denetleyenler arasında koordinasyon eksikliği olduğunu ve denetimden iş yapamaz halde geldiklerini söylüyor.
Davutpaşa'daki bir bıçak atölyesinde Maliye ekipleri çalışırken, atölye sahibi Avni Uysal, "Bize süre verdiler, eksiklerimiz tamamlamızı istediler. Sanayi Bakanlığı'ndan daha önce hiç gelmemişlerdi, biraz yadırgadım açıkcası" diyor. İsim vermeyen bir tekstil işyeri sahibiyse "Önceden ne gelen vardı ne giden. Şu anda her şeyimiz eksik" diyor.
Maliye Bakanlığı'nın ekibinde görevli bir memursa dert yanıyor: "Bize kaçak diye ihbar geliyor. Gidiyoruz, kayıtlı olduğunu görüyoruz. Biz her yere yetişemeyiz ki. Sen bile oturduğun apartmanda üst komşunu tanımıyorsundur. Elimizden bu kadarı geliyor."
İşçilerin anlattıkları da hayli ilginç. Plastik işçisi Ruhi Özdemir "Köprü yıkıldıktan sonra yol gösteren çok olur" diyor ve ekliyor: "Çalışma Bakanlığı'ndan müfettişler geldiğinde sordum '21 kişi ölmeden önce neredeydiniz' diye. Cevap veremediler."
Adını vermeyen plastik işçisiyse "Denetim olsa ne olur, her taraf kaçak sigortasız çalışan işçilerle dolu" diyor, "Maliye'den geldikleri zaman patron 'kaçın' diyor. Maliyeci 'Sigortasız işçi var mı' diyor. Patron 'yok' deyince gidiyor."
Dün de yangın çıktı
Davutpaşa'da kaldırılan enkazın yakınlarındaki bir tekstil işyerinde dün çıkan yangın vatandaşlarda endişeye yol açtı. Gümuşsuyu Caddesi Cebeali Sokak'ta bulunan, tekstil ve ayakkabı atölyelerinin yer aldığı dört katlı binanın üçüncü katında başlayan yangın, kısa sürede büyüyerek, üst kata sıçradı. İtfaiye ekiplerince söndürülen yangın sonucu, binada hasar oluştu.