Mahalle yürüyor insanlar duruyor 09/02/2008 (98 kişi okudu)
DHA - DENİZLİ - 'Yürüyen mahalle' olarak anılan Denizli'nin Babadağ ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi hakkında taşınma kararı verildi ama mahalle bir yıldır bir türlü taşınamıyor. Mahalle bir türlü taşınamıyor ama 390 ev, 100'ü aşkın işyerinin üzerinde bulunduğu toprak her yıl dereye doğru 10 santimetre kaymayı sürdürüyor.
Mahalle halkı bürokratik işlemlerin ve yeni yer tartışmalarının bir an önce sonuçlandırılmasını istiyor.
Son dönemde Buharkent merkezli 10'dan fazla hafif depremin meydana gelmesi, Gündoğdu Mahallesi sakinlerini iyice tedirgin etti. Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün önerdiği yeri istemeyen mahalleliler Karahasanlı Köyü yakınlarındaki bölgeye taşınmaya sıcak bakıyor.
Mahallenin bir an önce taşınması gerektiğini söyleyen Japon uzmanlarsa çalışmalarını sürdürüyor. Japonya'nın Tokai Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü uzmanlarının ilçede yaptıkları çalışmalara dayanarak hazırladığı raporda 20 kilometrelik bir alanda meydana gelebilecek 5 büyüklüğündeki bir depremde mahallenin çok ciddi bir felaketle karşı karşıya kalabileceği belirtilmişti. Japon uzmanlar "Bu bölge, zaten heyelan nedeniyle her yıl 10 santim Gökdere'ye doğru kaymaktadır. Olası bir depremle yüzlerce konut Gökdere'ye doğru akacaktır" denilmişti.