Erdoğan: Batı PKK'ya desteği kesmeli Erdoğan, Münih'te uluslararası güvenlik konusunda Batı ülkelerine eleştiri yöneltti. FOTOĞRAF: REUTERS
Başbakan, Güvenlik Konferansı'nda 'Kuzey Irak'ta mücadele biz kazanana kadar sürer. PKK Batı ülkelerinde destek buluyor' dedi
10/02/2008 (233 kişi okudu)
MÜHİH - Bazı Avrupa ülkelerini PKK'yla mücadelede samimi olmamakla suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kuzey Irak'taki operasyonlar biz kazanana dek sürecek'' dedi. Münih'te 44.'sü yapılan Uluslararası Güvenlik Politikaları Konferansı'nın açılışında konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Avrupa'da bazı ülkelerin Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan teröristleri serbest bıraktığını hatırlatarak bunu anlayamadıklarını söyledi. Sözlerine Alman filozof Hegel'den alıntı yaparak başlayan Başbakan, "siyasi, askeri, ekonomik alanlarda farklı güç merkezleri ortaya çıkıyor. Hegel'in tabiriyle, zamanın ruhu hızlı bir değişim geçiriyor. Değişimin hızı artıyor, ölçeği genişliyor. Artık birçok olay dünya ölçeğinde yansıma buluyor. Sınırlar anlamını yitiriyor" dedi.
Erdoğan özetle şöyle konuştu:
Mücadelemiz net: PKK ile mücadelemiz, çok açık net... Zaman zaman bize soruyorlar 'Ne zaman bitecek bu operasyonlar?' diye, terörle mücadeleyi kazanana kadar, sona erdirinceye kadar. Çünkü hiçbir ülke terörde sonucu almadan mücadeleyi noktalamamıştır. Son noktaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.
Ciddi destekler var: AB, PKK'yı terör örgütü olarak ilan etti. Buna rağmen hâlâ farklı isimler altında Avrupa'nın birçok ülkesinde PKK terör örgütü ciddi destekler görmektedir. Örneğin, Türkiye'de bir Kızılayımız vardır, onlar da kendilerine böyle bir kuruluş tesis ederek Avrupa'da ciddi parasal kaynaklar elde etmektedirler. Sadece bir ülkeden elde ettiği bu tür topladığı para 5 milyon avrodur.
Kırmızı bültenle arananlar serbest: Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan teröristler ne yazık ki Türkiye'ye iade edilmemekte ve bu teröristler Avrupa'da serbest bırakılmaktadır. (Belçika yargısının DHKP-C üyelerini serbest bırakan kararını kastediyor) Terör örgütü olarak ilan edildiği halde bu teröristlerin serbest bırakılmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Ve bunlar bize iade edilmiyor.
Talabani'yle görüşüyoruz: Biz Celal Talabani'yle görüşüyoruz, çünkü Cumhurbaşkanı. KDP lideri Mesut Barzani ile de görüşmeler alt seviyelerde, bunlar da oluyor. Geçmişte Türk pasaportuyla dünyaya çıkan gerek Talabani gerekse Barzani onların bu noktada sorumluluklarını iyi düşünmesi lazım. Bizim son sınır ötesi harekâtta ABD, istihbarat paylaşımı da var, Irak aynı şekilde var ve bir üçgen içinde bu çalışma sürdürülmektedir. Biz tabii ki bir eyalet yönetimini ya da yerel yönetimi muhatap alamayız.
Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi üyeliği konusundu Türkiye'nin haksızlığa uğradığını söyledi. Erdoğan, "1961'den bu yana Türkiye, Avrupa ülkesi olarak, aynı zamanda bir bölümüyle de Asya ülkesi olarak BM Güvenlik Konseyi'nde böyle bir üyelik almış değil, 47 yıl. Şimdi böyle bir talebi var. Türkiye'nin böyle bir talebi olmasını İran'ın durumuyla ilgili hale getirmek Türkiye'ye karşı ayrı bir haksızlık. Geçici üyeliğimizi bu noktada biz görüştüğümüz tüm ülkelerden talep ediyoruz . Tabii ki takdir onlarındır. Bu gizli bir oylamadır. Desteklemezlerse bugüne kadar oradan çıkan kararlar neyse, onlara da zaten boynumuzu büküyoruz" dedi.

'Annan Planı ne oldu?'
Erdoğan şöyle devam etti: "Bakın basit bir örnek vereyim sizlere. 24 Nisan Annan Planı'nın oylanması. Refarandum yapıldı, arkasından 2004'te sayın Annan raporunu yazdı. O günden bu güne BM Güvenlik Konseyi hala Annan Planı'nı gündemine alıp, kararını vermedi. Soruyorum, acaba BM Güvenlik Konseyi'nde Genel Sekreteri'nin vermiş olduğu bir rapor böyle dört sene bekletilir mi? Soruşturdum, dediler bir yılı aşmaz. Buna buzdolabına koymak denir."

'Türkiye barış ülkesi'
1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili bir soruya Erdoğan "Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu konuyla ilgili her türlü yüzleşmeye, her türlü bilgi ve belgelerle konuşmaya hazırız" yanıtını verdi.
Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ın "Barıştan söz ediyorsunuz ama sınırımız kapalı" demesi üzerine Erdoğan şöyle konuştu: "Sayın Oskanyan, Başbakan oldum. Ermenistan ile Türkiye arasında havayolu taşımacılığında kapıları açtım. Akdamar'daki kiliseseyi restore ettirdik. Ülkemde şu anda vatandaş olmayan 40 bini aşkın Ermeni var. Niye geldiler? Çünkü Türkiye barış ülkesi."

'İmtiyazlı ortaklık siyaseten çirkin'
Başbakan Erdoğan, bazı AB üyesi ülkelerin yöneticilerinin, Türkiye için zaman zaman 'imtiyazlı ortaklık' gibi ifadeler kullandıklarını belirterek, "Böyle çirkinlik olmaz" dedi. Erdoğan, partisinin imtiyazlı ortaklık görüşünü hatırlatan ama 'ahde vefa' ilkesi gereği müzakerelerin süreceğini söyleyen Alman Başbakanı Angela Merkel'e de gönderme yaptı. Erdoğan'ın AB konusunda verdiği mesajlar şöyle:
Varılacak yer belli: AB'ye katılım sürecimiz bizim açımızdan istikrarlı bir temele oturmuştur. Varılacak yer bellidir. O da tam üyeliktir. Zaman zaman sağ olsun bazı Avrupalı dostlar Türkiye için 'imtiyazlı ortaklık' gibi ifadeler kullanıyorlar. Bunu siyaseten biz çok çirkin buluyoruz.
Ahde vefaya sığmaz: AB müktesebatı içerisinde Avrupa Birliği'ne nasıl girilebileceği belli. Bütün bunlar belliyken son zamanlarda 'imtiyazlı ortaklık' gibi yakıştırmanın çıkmış olması ne adalet anlayışına, ne hakkaniyet anlayışına ne de AB'nin ahde vefa anlayışına sığmamaktadır, uymamaktadır.
İnanca göre yaşamak anormal değil: (Türkiye ile AB arasındaki sıkıntı İslamiyet'tir denmesi üzerine) Bu bana göre çok sıkıntılı bir ifade. Her şeyden önce halkın kendi inancına kendi dinini yaşaması gayretleri farklı dinlerden olan insanlar tarafından anormal karşılanmamalı. Bir taraftan din ve vicdan özgürlüğü diyeceksiniz, öbür taraftan kalkıp Müslüman için böyle defans uygulayacaksın.

'Suyu bulandıran biz değiliz'
Başbakan Erdoğan, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesiyle ilgili sorular üzerine şunları söyledi: "AB üyesi ülkelerde 301 ile ilgili yasal düzenleme neyse biz o yasal düzenlemeyi yaptık. Bu beğenilmedi. Yeni yasal düzenlemeyi yine AB üyesi ülkelere bakarak yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda onu da çıkaracağız. Ama önkabuller varsa bunları çıkarmakla da zaten biz bir yine bir yerlere varamayacağız. Ne yaparsanız yapın 'suyu bulandırdınız' diyorsunuz. Ama suyu bulandıran biz değiliz, suyun başındakiler."
(dha, aa)