Sakıncalı mektubumu kızımın odasındaki duvara asacağım Mektup sahiplerinden Bedirhanoğlu, notalar çizdiği kartı kızına gösterdi. Kızı ona, 'Hatırla Sevgili' dizisindeki gibi miydiniz?' diye soruyordu. FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU
Mamak Cezaevi'nde el konulan mektuplarla, sahipleri 26 yıl sonra sergide buluştu. Geçmişin baskı ve acıları hatırlanırken gelecek için tek bir istek vardı: Sorumlulardan hesap sorulsun
10/02/2008 (836 kişi okudu)

MESUT HASAN BENLİ
ANKARA - 12 Eylül darbesinin ardından Mamak Cezaevi'nde kalan kadın tutukluların 26 yıl sonra bulunan sakıncalı mektupları önceki akşam İnşaat Mühendisleri Odası'nda sergilendi. Sergide mektubunu bulan dört kadından emekli hemşire Ferihan Duygu, doğumunu gerçekleştirdiği Can Özgür'e gönderdiği mektubu gördü.
1981-1982 yıllarında Mamak Askeri Cezaevi'nde kalan kadın tutuklulara ait 40 mektup ve kartpostalın sergilendiği etkinliğe 1. ve 2. koğuşta kalan 17 kadın katıldı. Onların dışında çok sayıda ziyaretçi vardı. Serginin açılışında katılımcılar, 'Mamak Türküsü'nü hep bir ağızdan söyledi.
'Komutanım dememe' cezası
Tiyatrocu Yılmaz Demiral, "Burada yatmakta olan arkadaşlarımız sayımlarıda 'Sondur komutanım' dememişlerdir. Mektupların gönderilmemelerinin nedeni budur" dedi. Devrimci 78'liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüllüoğlu, konuşmasına, "Mamak Cezaevi'nde işkenceleriyle ünlü Albay Raci Tetik ve diğer sorumluları halen hesap vermediler. Hesap sorulmasını istiyoruz" dedi.
Sergide Ferihan Duygu, Aysesim Bilgin, Filiz Bedirhanoğlu, Yurdanur Gerger mektup ve kartpostallarını bulabildi. Emekli hemşire Ferihan Duygu, doğumunu gerçekleştirdiği Can Özgür'e yazdığı kartpostalı eline ulaşamadığını burada görebildiğini söyleyerek "Mümkün olduğunca küçük yazarak daha çok özlem aktarıyorduk" dedi.
Küçük kızı Diyar'la sergiye gelen eczacı Filiz Bedirhanoğlu kendisine ait mektubu bulmaktan mutluydu. Bedirhanoğlu, "Bu mektubu büyütüp Diyar'ın odasına asacağım" diye konuştu.
Sergiyi ziyaret eden İlhan Erdost'un eşi Gül Erdost da anı defterine şunları yazdı: "Bir dahaki sergide İlhan'ın öldürülmesi sonrasında bize vermedikleri pabuçunun tekini de görmek istiyorum." Etkinlik sonunda kadınlar, üzerine 'aranıyor' yazan cezaevi komutanının resmi önünde fotoğraf çektirdi. Hep bir ağızdan 'Son benim' diye bağırdılar.Radikal