İsrail'e roket saldırısı
10 Şubat 2008 Pazar 10:49
Gazze Şeridi'nden İsrail'in güneyindeki Sderot'a roket saldırısı düzenlendi.

Gazze Şeridi'nden İsrail'in güneyindeki Sderot'a düzenlenen roket saldırısında, ilk bilgilere göre 8 yaşındaki bir çocuk ile 19 yaşındaki bir genç ağır yaralandı.

İsrail sağlık görevlileri, Gazze Şeridi'nden atılan roketin, İsrail'in güneyindeki Sderot kentinin merkezinde bulunan bir yolda çocukların yakınına düştüğünü söyledi.

Olayla ilgili henüz ayrıntılı bilgi verilmedi. Gazze Şeridi'ndeki Hamas militanları, İsrail'e sık sık roket saldırısında bulunuyor.

İsrail de bu roket saldırılarına karşı Gazze'ye yaptırımlar uyguluyor.

"Gazze'nin elektriğini kesin" talebi

İsrail'in güneyindeki Sderot'a süren Kassam roketi saldırıları ve 2 çocuğun atılan Kassam roketleriyle yaralanmasının ardından İsrail kabinesinin Şas partili bakanlarından Izak Cohen, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne verdiği elektriği tümüyle kesmesini istedi.

Izak Cohen, "Sderot bu biçimde yandığı sürece, biz de Gazze'nin altyapı hizmetlerini vermemeliyiz. Gazze'dekilerin, uyarıları anladıkları görülmüyor, o halde yalnızca elektriğin toptan kesilmesi bir sonuç verebilir" diye konuştu.

Parlamentonun Ulusal Birlik-Ulusal Dinci Parti ittifakından Zevulun Orlev de Kassamlar'a yanıtın elektriğin kesilmesinden çok daha ciddi olması gerektiğini ifade ederek, "Biz, elektrikle oynamayı bırakıp İsrail ordusunun terörle savaşmasına olanak vermeliyiz" dedi.

Öte yandan Sderot ve çevresine akşam saatlerinde 6 Kassam roketinin atılması ve çocukların yaralanmasının ardından öfkeli Sderot sakinleri, Kassam saldırılarına karşı tepkileri, yolları bloke ederek gösterdi.

Lastikler yakan Sderotlular, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i istifaya çağırdı. İsrail muhalefetinden Likud'un parlamento grubu başkanı Gideon Sa'ar ise Ehud Olmert'in bu hafta Almanya, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın da Türkiye'ye yapacakları ziyaretleri ertelemelerini istedi.

Sa'ar, "Olmert ve Barak'ın Berlin ve Ankara'ya verecekleri yanıtlardan çok, güvenlik açısından terkedilmiş durumdaki Sderotlulara yanıt vermeleri gerektiğini" bildirdi.

Kaynak: