Böbrek nakli yapıldı, hayatı kaydı Cengiz İş Mahkemesi'nde dava açtı.
Böbrek nakli yapılan Hakan Cengiz, bir yıl sonra malulen emekliliğinin geri alındığını öğrendi. Sağlık karnesi alınan, maaşı kesilen Cengiz'e 10 bin YTL de borç çıkarıldı
10/02/2008 (157 kişi okudu)

EROL AKKIR

ANTALYA - Böbrek nakliyle hayata dönen Hakan Cengiz, Bağ-Kur malulen emekliliğini geri alıp 10 bin YTL de borç çıkarınca şaşkına döndü. Türkiye genelinde 380 kişinin tıpkı kendisi gibi emekliliklerinin geri alındığını söyleyen Cengiz, Antalya İş Mahkemesi'ne dava açtı.
Manifaturacılık yapan 35 yaşındaki Cengiz'e, beş yıl önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. İki yıl diyalize giren Cengiz, 'yüzde 80 iş göremez' raporuyla Bağ-Kur'dan malulen emekli oldu. Ardından şansı güldü, 2005 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde canlıdan böbrek nakli yapıldı. Ama bu duruma sevinemedi. Çünkü nakilden bir yıl sonra Bağ-Kur'a gittiğinde "Emekliliğiniz iptal edildi" denildi, sağlık karnesi elinden alındı. Üstelik nakilden sonra yapılan bütün masrafları, faiziyle birlikte 10 bin YTL olarak geri ödemesi istendi. "Nakilden sonra da yüzde 80 iş göremez raporum olmasına rağmen, sağlık güvencemi geri vermediler" diyen Cengiz, Turkiye genelinde 380 hastanın kendisiyle aynı durumda olduğunu, pek çok hastanın sırf emeklilik hakkını yitirmemek için nakilden kaçındığını iddia ediyor: "Bazı hastalar da nakil olan böbreği vücutlarının kabul etmediğini belirterek diyalize dönüyor. Bu durum hastaya içinden çıkılmaz problemler yaşatıyor!"
Dükkânını kapatan evli ve iki çocuk babası Cengiz, çaresiz: "Maaş alamıyorum. Sağlık güvencem yok. Devlet bizi açlığa mahkûm etti" Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Başkanı Nuri Özkul'sa bir diyaliz hastasının devlete yıllık maliyetinin 25-30 bin YTL arasında olduğunu, nakillerinin ülke ekonomisine de katkı sağlandığını da vurguladı. Özkul "Böbrek nakli olan sağlıklı sayılabilir mi? Nakil olan hastalar sürekli hasta sayılmalı" dedi.

Radikal