Kurbanlara gözyaşı seli
10 Şubat 2008 Pazar 17:53
Almanya'da yangında hayatını kaybeden 9 Türk'ün cenazeleri yola çıktı..

Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki yangında hayatını kaybeden 9 Türk vatandaşı için yanan evin önünde cenaze töreni düzenlendi ve cenazeler daha sonra özel uçakla Frankfurt'tan Gaziantep'e gönderildi.

Törene katılan yurt dışındaki Türk vatandaşlarından sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, ''Bu olay, Türk-Alman toplumu arasında dönüm noktasını teşkil edecektir'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti sırasında yaptığı görüşmelerde bu konuyu dile getirdiğini kaydeden Yazıcıoğlu, Başbakan Erdoğan'ın baş sağlığı dileklerini iletti.

Yazıcıoğlu, ayrıca şunları söyledi: ''İnşallah bu elim kaza zaman zaman sıkıntılı bir süreç yaşadığımız Türk ve Alman toplumu arasında dönüm noktası teşkil eder ve bundan sonra bu tür üzücü ve elim olaylar karşısında bu şekilde bir araya gelmeyiz. Bu üzüntümüzü vakur bir şekilde dile getireceğiz. Haksızlıklar karşısında hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Bu toplum içinde, Alman toplumu ile birlikte yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz.''

Böhmer'in konuşması

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Bakanı Maria Böhmer, yaptığı konuşmada, Başbakan Angela Merkel'in de bu üzüntüyü paylaştığını belirtti ve bu acının ne kadar büyük olduğunun bilincinde olduklarını söyledi. Ellerinden gelen her türlü yardım vaadinde bulunan Böhmer, aile fertlerinin cenazelerle birlikte Türkiye'ye gideceklerini ve daha sonra tekrar Ludwigshafen'e döneceklerini hatırlatarak, ''Çünkü, Ludwigshafen onların ikinci memleketi'' dedi.

Baykal'ın konuşması

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşmasında Almanların da bu acıyı paylaştıklarından kuşku duymadığını belirterek, şunları söyledi: ''Hükümet ve yetkililer bu olayın aydınlatılması için gayret göstermektedirler. Ümit ederim ki, bu yangının bir kaza olduğu en kısa zamanda anlaşılır. Almanya'da Türk toplumundaki kaygılar ve kuşkular giderilir. Ama gerçeği görünceye kadar bu kuşkulardan kurtulmak maalesef mümkün olmayacaktır. Çünkü yakın geçmişte bu ülkede maalesef çok üzücü olaylar yaşanmıştır. Mölln ve Solingen'de yabancı düşmanlarının kundaklaması sonucunda hayatını kaybeden çocuklarımızın ve kadınlarımızın acısı içimizde tazeliğini koruyor. Bu acı olayları unutmadık. Ama o insanlık dışı saldırılara yüz binlerce Alman'ın gösterdiği tepkiyi de unutmadık.''

Aile adına Kamil Kaplan

Törende Katolik, Protestan ve Yahudi cemaat temsilcileri de birer konuşma yaptılar. Aile efradı adına konuşan Kamil Kaplan, üzüntülerinin çok büyük olduğunu belirterek, ''Ben öncelikle herkese teşekkür etmek istiyorum. Gerek polislere, gerek itfaiyeye ve gerek milletvekillerine. Acılarımızı burada herkes paylaştığı için teşekkür ediyorum. Biz Türk olduğumuz halde yine de burada yaşadık. Çocuklarımızı da burada dünyaya getirdik. Büyüttük, tek temennim Türklerle Almanların kardeşçe yaşamasıdır'' dedi.

Cenaze namazının kılınmasından sonra tabutlar tek tek omuzlara alınarak cenaze arabalarına taşındı ve Frankfurt havaalanına gönderildi. Cenazeler ve yakınları, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazcıoğlu ile birlikte Türk hükümetinin tahsis ettiği özel uçakla Gaziantep'e hareket etti.

Kaynak: