ABD'DE YARIŞI DAHA DA KIZIŞTI

'Süper salı'da Demokratlarda Obama , Cumhuriyetçilerde McCain önde
ABD'de başkanlık yarışında Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin adaylarının belirlenmesinde önemli rol oynamasıöngörülen ''süper salı'' ön seçimlerinin en büyük sonucu, iki partide de kıran kırana mücadelenin gelecek haftalarda da devam edeceğinin ortaya çıkması oldu.

''Süper salı'' ön seçimleri, Demokrat Parti'de 22 eyalette, Cumhuriyetçi Parti'de de 21 eyalette yapıldı.

Demokrat Parti'de şu ana kadar ortaya çıkan sonuçlara göre siyah senatör Barack Obama sekiz, senator Hillary Clinton da altı eyalette kazandı.

Obama, Connecticut, Delaware, Alabama, Georgia, Illinois, Kansas, Minnesota ve Kuzey Dakota eyaletlerindeki seçimlerden birinci çıkti.

Clinton ise, New York, New Jersey, Massachusetts, Tennessee, Arkansas ve Oklahoma eyaletlerinde kazandı.

Clinton, New York'ta taraftarlarına hitaben yaptığı konuşmada, seçim kampanyasının hızla süreceğini belirtti.

-CUMHURİYETÇİ PARTİ-

Cumhuriyetçi Parti'de ''süper salı''ya favori olarak giren ılımlı kanadın adayı senatör John McCain, yedi eyaletten galip çıktı. McCain, New York, New Jersey, Connecticut, Delaware, Illinois, Oklahoma ve Arizona eyaletlerini kazandı. İstediği ölçüde büyük bir zafer elde edemeyen McCain, buna karşılık kazandığı delege sayısı açısından diğer adaylardan çok daha fazla başarılı oldu.

Gecenin en büyük sürprizini, aşırı muhafazakar aday Mike Huckabee, beş güney eyaletinde zafer kazanarak yaptı. Alabama, Arkansas, Georgia, Tennessee, Batı Virginia eyaletlerinde Huckabee, bu bölgelerde etkili olan çok dindar ''evanjelik'' Hıristiyan kökenli seçmenlerin oylarını elde ederek umulmadık bir başarı elde etti.

McCain'den sonra ''süper salı''ya ikinci iddialı aday olarak giren Mitt Romney ise şimdiye kadar üç eyalette kazandı. Bu eyaletler, Massachusetts, Utah veNorth Dakota oldu.

Romney ve Huckabee, seçim kampanyalarının güçlü şekilde süreceğini dile getirdi.

Böylece McCain'in, partinin başkan adaylığını ''süper salı''da elde etmeyi hemen hemen garantileme umudu gerçekleşmedi.

Cumhuriyetçi Parti açısından en önemli gözlem, ılımlı McCain'in muhafazakarların oylarını kazanmada başarı kazanamadığı, ancak muhafazakar oyların Romney ile Huckabee arasında bölünmesinden dolayı delege hesabıaçısından karlı çıktığı oldu.

Başta California olmak üzere bazı batı eyaletlerinde sonuçlar ortaya çıkmadı.


Haber Tarihi : 6 Şubat 2008 (08:46) Haber Ekleyen : Güncel Haber Bot Haber Kaynağı : Samanyolu Haber