Dubai: 150 milletin yaşadığı şehir


Dubai her şeyin “en”lerine sahip olmak istiyor. En yüksek bina, en büyük havaalanı, en pahalı otel… Dubai adeta kültürlerin kaynaştığı bir şehir. İşte Dubai hakkında bazı gerçekler..

10 Şubat 2008 21:37

Dubai 150 milletin yaşadığı bir şehir.

Bazıları için Dubai en ilginç insanların yaşadığı bir yer..
Bazıları için bir birey olarak çok özgürce yaşayabileceğin bir yer..
Bazıları için debdebeli, sonradan ortaya çıkarılmış bir mükemmellik..
Bazıları için ise, hemen hemen hiçbir şeyin ‘gerçek’ olmadığı suni bir yer..

Dubai’de yaşayan insanların bir ‘E-card’ı vardır. Bununla havaalanlarında kontrol noktalarından kolaylıkla geçebilirler.

Eğer birisini havaalanından alacaksanız, ilgili internet sitesine girip cep telefonunuzu yazıyorsunuz ve her yarım saatte bir uçuşla ilgili güncel bilgiler telefonunuza mesaj olarak geliyor.
Su ve elektrik faturaları, her türlü randevunuz, kısaca her şey size cep telefonu ile ulaşıyor.
Eğer bir kaza yaptıysanız, polis plaka numarasından önce cep telefonunuzu kaydeder.
Dubai’de cep telefonu bir kimlik kartı gibi kullanılmaktadır.

Aynı zamanda Dubai kültürlerin kaynaşma noktası olma yolunda. Diyelim ki Dubai’de rahatsızlandınız ve bir kliniğe gitme ihtiyacı oldu. Muhtemelen sizi Hintli bir resepsiyon memuru karşılayacaktır. Sizinle Filipinli bir hemşire ilgilenebilir ve Suriyeli bir doktor tarafından muayene edilebilirsiniz.

Bu arada klinikten ayrılırken ücret ödemeyi sormayın, çünkü sizin tedavi masraflarınızı Dubai Emirliği karşılamaktadır.

Türkiye’de resmi veya resmi olmayan önemli binalara veya alışveriz merkezlerine girerken güvenlik cihazları tarafından aranmamız bize gayet normal gelir. Ama Dubai’de kesinlikle böyle bir şeyle karşılaşmazsınız.

Dubai’de boyalı veya bulvar medyaya ait internet sitelerine girmek engellenir ve şöyle bir ikaz yazısı çıkar: “Bu web sitesinin içeriği Birleşik Arap Emirlikleri’nin siyasi ve ahlaki değerleriyle uyuşmamaktadır”.

Ramazan ayında halka açık yerlerde yemek, içmek ve sigara içmek yasaklanmıştır. Müslüman olmayan yabancılarda kibar bir şekilde uyarılmaktadır.
Bununla birlikte marketlerde domuz eti satılabilmektedir. Şarap veya viski gibi alkollü içecekleri kullananlar ise otellerde içebilirler.


haber7