Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki yangın faciasında hayatını kaybeden 9 Türk için cenaze töreni düzenlendi. Gözyaşlarının sel olup aktığı törenden sonra, cenazeler Türk hükümetinin tahsis ettiği özel bir uçakla Frankfurt’tan Gaziantep’e gönderildi.

ALMANYA’nın Ludwigshafen kentinde geçen pazar günkü yangında ölen 9 Türk için geniş katılımlı bir cenaze töreni düzenlendi. 5 bin kişinin katıldığı törende, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Alman Uyum Bakanı Maria Böhmer, Rheinland Pfalz Eyalet İçişleri Bakanı Karl Peter Bruch, Belediye Başkanı Eva Lohse’nin yanı sıra, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHPİstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş ile DSP Genel Sekreteri Masum Türker katıldı.

Törende yapılan konuşmalardan sonra Müslüman, Katolik, Hıristiyan ve Yahudi dininin temsilcileri dua okudu. İmam Şefit Burhan’ın konuşmasından sonra törende saf tutturan imam Şevket Boyrat, toplu cenaze namazı kıldırdı. Cenazeler daha sonra, Frankfurt’a götürülerek buradan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin tahsis ettiği THY’ye ait Boeing 738 tipi 165 kişilik "Bodrum" uçağıyla Gaziantep’e götürüldü. Uçağa cenazelerin aile yakınlarından 92 kişi de bindi.

Ludwigshafen Belediye Başkanı Dr. Eva Lohse, törendeki konuşmasını "Bir kilise şarkısından esinlenerek, ölenlere için şunu söylemek istiyorum: Melekler sizlere cennete eşlik etsin" diye bitirdi. Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu "Kazanın nedeni olarak ne olursa olsun, 9 canımız geri gelmeyecek. Ama kazanın gerçek sebebinin bulunması acılarımızı bir nebze dindirecektir" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da şunları söyledi:

"Alman dostlarımızın bu acı olayın üzüntüsünü bizimle paylaştıklarından kuşku duymuyorum. Ümit ederim ki, bu yangının bir kaza olduğu en kısa zamanda anlaşılır ve Almanya’da uyanan bu kuşkular ve endişeler en kısa zamanda giderilir. Ama gerçeği öğrenene kadar, bu kuşkulardan kurtulmak mümkün olmayacaktır."

Rheinland Pfalz İçişleri Bakanı Karl Peter Bruch ise "Olayın aydınlatılması için elimizden geleni yapacağız. Yabancı düşmanlığının bu ülkede yeri yoktur. Derin acınızı ve yasınız, tüm ülkeyi sardı. Yas tuttuğumuz insanlar, bizim aramızdan çıktı. Hepimizin başı sağolsun" diye konuştu.

Ludwigshafen’deki yangında hayatını kaybeden 9 Türk’ün cenazeleri uçakla Gaziantep’e getirildi. 5’i çocuk 9 kişinin cenazeleri, havaalanından otopsi yapılması üzere Oğuzeli İlçesi’ne gönderildi.

Yardım için 70 bin Euro

Yangında yaşamını yitiren 9 Türkün cenaze törenine yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Berlin Abraham Geiger Koleji Rektörü ve Hahambaşı Prof. Dr. Walther Homolka, Protestan Papaz Dr. Wenz, Katolik Papaz Spicher, Alevi Dedesi Cafer Kaplan ve imam Şefik Burhan’ın yaptığı konuşmalardan sonra imam Şefik Boyrat, saf tutturarak cenaze namazı kıldırdı. Ludwigshafen Belediyesi’ne 1200 taziye mesajı geldi. Ölenlerin ailelerine yardım amacıyla açılan kampanyalarda ise 70 bin Euro toplandı.


Hürriyet