Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON


ABD’de, Demokrat Parti "başkan aday adayı" Senatör Barack Obama, cumartesi günü yapılan önseçimlerde, rakibi Senatör Hillary Clinton karşısında zafer üstüne zafer kazandı.

Obama, Lousiana, Nebraska ve Washington eyaletleri ile Amerikan toprağı olan Karayibler’deki tatil beldesi Virgin Island’daki önseçimlerin tümünü kazandı. Böylece Obama, "35 yıllık" tecrübesi ile övünen Hillary Clinton’ı bir günde ve dört ayrı bölgede mağlup etmiş oldu.

Senatör Obama, Richmond’da yaptığı konuşmada, ülkenin her yerinde kazandıklarını belirterek, Amerika’nın "Evet, değişimi gerçekleştirebiliriz" dediğini kaydetti. Aynı kürsüde Obama’dan önce konuşan Hillary Clinton, rakibinin gelmesini beklemeden ve "Obama" sloganları arasında salonu terk etti.

SEÇİLİRSE ÖLDÜRÜLÜR MÜ

Obama, Katrina kasırgasının vurduğu Lousiana’da oyların yüzde 55’ini alırken Hillary yüzde 39’da kaldı. Böylece, Obama, Güney Carolina, Alabama ve Georgia’dan sonra bir başka güney eyaletinde önseçim kazanmış oldu. Obama, Washington ve Nebraska eyaletlerinde oyların üçte ikisini alırken, Virgin Islands’da "yüzde 90"a ulaştı. CBS televizyonunun rakamlarına göre, toplam delege saysında Baracak Obama 1112’ye çıkarken, Hillary’nin Clinton’ın 1118 delegesi var. Demokrat Parti’nin "başkan adayı" olabilmek için yaz sonundaki Büyük Kongre’de en az 2025 delegeye sahip olmak gerekiyor.

Öte yandan geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü alan İngiliz yazar Doris Lessing, Barack Obama’nın ABD başkanı seçilmesi durumunda öldürüleceğini söyledi. Ayrıntıya girmemekle birlikte Obama’nın başkan olması halinde öldürüleceği öngörüsünde bulunan Lessing, "Eğer Obama kazanırsa, muhtemelen çok uzun sürmez. Onu öldürürler" diye konuştu. İngiliz yazar, Obama’yı kimin, niçin öldüreceği konusuna girmedi.

hürriyet