Başbakan bu tecavüze çok sinirlendi


Japonya Başbakanı Yasuo Fukuda, 14 yaşındaki bir Japon kızın Okinawa'da Amerikalı bir asker tarafından tecavüze uğramasının "affedilmez" olduğunu söyledi.

12 Şubat 2008 17:39
Olayın, 1995'te yine Amerikalı bir asker tarafından işlenen tecavüz vakasına benzer tepkilere yol açması bekleniyor. 1995'teki olay Japonya ve ABD arasındaki ilişkilerin gerilmesien yol açmıştı.
38 yaşındaki Amerikalı asker Tyrone Hadnott, pazar günü bir kıza tecavüz etmek suçlamasıyla pazartesi tutuklandı. Hadnott, tecavüz ettiğini inkar etti fakat kızı kendisini öpmeye zorladığı itirafında bulundu.
Fukuda, parlamentoda yaptığı konuşmada "Bu affedilmez bir olay. Geçmişte de böyle olaylar meydana gelmişti. Ben bu davanın üzerinde çok ciddi şekilde duruyorum" şeklinde konuştu.
Savunma Bakanı Shigeru Ishiba da bir basın toplantısı düzenleyerek, Amerikalı yetkililerin defalarca bu tür olayların bir daha tekrar etmeyeceğine dair teminatlarda bulunduklarını vurgulayarak, "Bu olayın ABD-Japonya ilişkilerine büyük tesiri olacak" dedi.
1995'te 3 Amerikan askeri 12 yaşındaki bir Japon kıza yecavüz etmiş ve bu ülkede Amerikan karşıtı dev protestolara yol açmıştı. Japon halkı Amerikan askerlerinin Okinawa'dan çıkarılmalarını istemişti. Okinawa halkı sık sık Amerikan askerlerinin işlediği suçlar, yol açtığı gürültüler ve kazalardan şikayet ediyor.
Japonya'da 50 bin ABD askeri var.

haber7