Ya 1700 YTL başlık ya da berdelle evlilik Malatya'da bir kenar mahalle: 1700 YTL başlık parası veremeyen, berdelle evleniyor. Evlerin çoğunda mutfak ve tuvalet yok. Erkeklere göre resmi nikâh gereksiz...
12/02/2008 (724 kişi okudu)
AA - MALATYA - İnönü Üniversitesi ve Malatya Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan araştırma, kenar mahallelerde başlık ve berdel uygulamasının sürdüğünü gösterdi. Başlık parası, 1700 YTL...
Malatya Emniyet Müdürlüğü'nün, toplum destekli polis uygulamasında izlenecek yolu belirlemek için üç ay önce yaptığı araştırmada, Yıldıztepe Mahallesi'nde 65 aileyle yüz yüze görüşüldü. 18 yaş öncesi evliliklerin yoğun olduğu mahalleden şu tablo çıktı:
Evlerin büyük çoğunluğunda mutfak ve tuvalet yok. Tuvaleti olan evlerin büyük kısmında ise su ve tuvalet kapısı bulunmuyor.
Evlerin tamamına yakını tele-vizyonlu. Yarıdan fazlasında çamaşır makinesi yok.
350 kişinin yaşadığı mahallede yapılan araştırmada 'Hayal ettiğiniz ev?' sorusuna kadınların yüzde 75'i 'Yalnızca eşim ve çocuklarımla yaşadığım bir apartman dairesi' yanıtı verdi.
Erkek daire istemiyor

Erkeklerin yüzde 70'i ise yalnızca eşi ve çocuklarına ait olan müstakil bir ev hayal ettiğini belirtti. Erkeklerin apartman dairelerine daha uzak durma nedeni, dışlanma korkusu olarak belirlendi.
Mahallede yaşayan 350 kişiden, aralarında çocuk sahibi kadınların da bulunduğu 24'ünün nüfus kaydı yok.
Kadınlarda 18 yaş öncesi evlilikler ve imam nikâhı yaygın. Kadınların yüzde 80'i resmi nikâhı önemsediğini söylerken, nikâhı gereksiz bir işlem olarak gören erkeklerde bu oran yüzde 7'lere kadar düşüyor.
Evliliklerde kız tarafına başlık parası olarak 1700 YTL veriliyor. En yaygın görülen evlilik, görücü usulü ile yapılan akraba evliliği.
Makul ölçüler içerisinde kız tarafının belirlediği başlık parası ödendiğinde geniş katılımlı bir nişan töreni düzenleniyor. 2007 yılı için geçerli olan asgari başlık parası 1700 YTL.
Mahallede görülen bir başka evlilik türü de 'berdel'. Bu evlilikte aileden kız alan erkek tarafı, buna karşılık aileden bir kızı karşı taraftan biriyle evlendiriyor.
Kurtlar Vadisi izleniyor

Televizyon bulunan evlerde en çok ne izlendiği sorusuna erkeklerin yüzde 75'i 'Kurtlar Vadisi' yanıtını verirken, kadınların yüzde 70'i de 'Cennet Mahallesi' dedi.
Aile içi ilişkiler üzerine yapılan araştırmada ise eşler arasındaki iletişim 'tekdüze ve kopuk' çıktı. Sorunları sakin bir şekilde konuşma ve karara bağlama yöntemi yok denecek kadar az.

Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Ya 1700 YTL başlık ya da berdelle evlilik