MHP, 'Milliyetçi' mi 'Ümmetçi' mi?MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye, MHP'nin milliyetçi çizgiden, ümmetçi çizgiye kaydığı yönünde açıklamalar ve kız kardeşinin türban düzenlemesine neden imza atmadığı soruldu.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin başörtü düzenlemesine destek vererek milliyetçi çizgiden ümmetçi çizgiye kaydığı yönündeki eleştirilere tepki göstererek, "Türkiye Cumhuriyeti'ni ümmetten millete getiren çizgi şimdi kalkıp tersine mi dönecek, öyle şey mi olur?" dedi.
Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısı sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.
MHP lideri Bahçeli, MHP'nin başörtü düzenlemesine destek vererek milliyetçi çizgiden ümmetçi çizgiye kaydığı yönündeki eleştirilere tepki göstererek, "Son günlerde MHP'nin 40 yıla yaklaşan net, berrak, açık düşüncelerini bilmelerine rağmen, belli çevrelerin telkini doğrultusunda haksız ve adaletsizce suçlamalar, o cümleden bir tanesidir. Biz onların kim olduklarını da biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ni ümmetten millete
getiren çizgi şimdi kalkıp tersine mi dönecek, öyle şey mi olur?" şeklinde konuştu.
Bahçeli, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan kız kardeşinin başörtüsü düzenlemesine 'evet' demediği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise "Bu konuyu gündeme getiren, bir siyasi partinin lideri. Kardeşimin üniversitede paralel hareket etmesi, rektör yardımcısı olması nedeniyle MHP'nin düşüncesini üniversite yönetimine yansıtması anlamına geliyor. Bu nazik konuyu anlamayanlar tabii ki bundan değişik sonuç çıkarmaya çalışacaklardır. Medyanın bir kısmına yeni bir kaynakçıkmıştır, sanırım bir hafta da bunu yazarlar" cevabını verdi.
Bahçeli, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, başörtüsü düzenlemesine ilişkin açıklamalarını ise "Bu konuda yorum yapmayacağım. Tarih en iyi cevabı verecektir" ifadesini kullandı.
İHA