Başbakan Erdoğan'ın Köln Arena'da Türklere hitaben yaptığı konuşma Alman politikacıları kızdırdı. Merkel, Erdoğan'a tepki gösterirken, CSU ve CDU kurmayları Türkiye'nin AB üyeliğinin tartışılması gerektiğini söyledi


FRANKFURT, ANKARA Milliyet


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Almanya'da yaptığı konuşma, ülkede entegrasyon tartışmalarını alevlendirdi.
Alman basını tepkileri manşetlerine taşırken Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) hemen tüm politikacılar, "Asimilasyon insanlık suçudur" diyen Erdoğan'a sert mesajlar verdi. CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Erdoğan'a tepki gösterirken, CSU ile CDU kurmayları da Türkiye'nin AB üyeliğini tartışmaya açtı.
Merkel, Erdoğan'ın entegrasyon konusunda yanlış bir düşünceye sahip olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Entegrasyon, bir ülkenin yaşam tarzına dahil olmaktır. Alman vatandaşlığı taşıyanlar, istisnasız bu ülkenin vatandaşlarıdır. Sadakat, Alman devletine aittir. Bu nedenle, entegrasyon konusunu Türkiye Başbakanı ile daha tartışacağımızı düşünüyorum." Merkel, Almanya'daki Türklerin de başbakanı olduğunu vurguladı.


AB karşıtları atakta

CSU Genel Başkanı Erwin Huber de Erdoğan'ın açıklamalarının Türkiye'nin AB üyeliğini yeniden gözden geçirmek için 'bir gerekçe' oluşturduğunu söyledi.
Huber, "Erdoğan, Alman topraklarında Türk milliyetçiliğini öğütledi. Bu, Avrupalılık karşıtıdır ve bu şartlarda Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin sürdürülmesinin gerekli olup olmadığı ele alınmalıdır" dedi.
Erdoğan'a Türk kökenli milletvekillerinden de tepki geldi.
Başbakan Erdoğan, AKP grup toplantısında ise şunları söyledi:

FARKLI DÜŞÜNÜYORUZ: Asimilasyon bir insanlık suçudur. Burada Sayın Merkel ile farklı düşünüyor olabiliriz ama, benim düşüncem bu. Hiçbir zaman Türk toplumunu asimile etme gayreti içerisine kimse giremez.
TÜRKÇE EĞİTİM: Herhalde hiç kimse, kimseden anadilini unutmasını, anadilini öğrenmemesini isteme hakkına sahip değildir. Türkiye'de nasıl Alman dilinde eğitim veren okullar varsa, 'Almanya'da da hem Türkçe hem Almanca eğitim veren kuruluşlar niçin olmasın' derken aynı düşünceyi dile getirdik.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, Almanya'da Türkçe eğitim veren üniversiteler kurulması gerektiğini dile getirmişti. Köln'de ise 18 bin Türke şunları söylemişti: "Kimse sizden asimilasyon noktasında hoşgörü bekleyemez. Zira, asimilasyon bir insanlık suçudur. Bizim çocuklarımız elbette Türkçe öğrenecekler, bu sizin ana diliniz, bunu çocuklarınıza aktarmanız da en tabii hakkınızdır. Ancak bulunduğunuz ülkenin dilini, bununla birlikte fazladan birkaç dili öğrenmeniz her alanda, her noktada sizi avantajlı hale getirecektir."

Merkel ne demişti?

Merkel önceki gün Hamburg'da Erdoğan'ın açıklamalarına değinirken, "Türkiye Başbakanı'yla uyum konusunda daha fazla tartışma ihtiyacı görüyorum" dedi. Uyum için, çoğunluk toplumuna uyum sağlayacak insanların da buna hazır olması gerektiğini belirten Merkel, bu insanların kendi kültürlerine sahip çıkabileceklerini, ancak Alman devletine bağlı olmaları gerektiğini söyledi. Merkel, Almanya'ya Türk öğretmenlerin getirilmesi önerisine karşı çıktı.

(milliyet.com)