Gürcü milyarderin şüpheli ölümü


Gürcü milyarder Badri Patarkatsishvili'nin kalp krizi sonucu aniden öldüğünün açıklanmasının ardından, öldürüldüğü yönündeki şüpheler giderek arttı.

14 Şubat 2008 07:04


İngiltere'nin Surrey kentinde, 9 milyon pound değerindeki malikanesinde yaşayan 52 yaşındaki Patarkatsishvili, 2 gün önce Londra'daki ofisinden evine geldikten kısa süre sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.
Oldukça sağlıklı olduğu ve geçmişte kalple ilgili hiçbir sorun yaşamadığı ifade edilen Patarkatsishvili'nin ölümünün "şüpheli" bulunması ve zehirlenerek öldürüldüğü yönünde iddiaların ortaya atılması İngiliz polisini harekete geçirdi. Cenazeyi malikaneden 1 gün boyunca çıkarmayan polis ekipleri, ceset üzerinde ilk incelemelerini tamamladı.
Ayrıca Leatherhead'deki pahalı malikaneyi güvenlik ve araştırma amacı ile kordon içine alan Surrey polisi, Patarkatsishvili'nin evine ve komşularının evine giren ve çıkan tüm araçları ve araç sahiplerini de kayıt altına aldı. Yoğun bir güvenliğin olduğu gözlenen malikaneye gün boyu sürekli polis araçları ve polis ekiplerinin geldiği görülürken, malikanenin üzerinde yaklaşık yarım saat boyunca bir helikopterin gezmesi de dikkat çekti.
2 çocuk babası Gürcü milyarderin, geçtiğimiz Aralık ayında öldürüleceği yönündeki iddiaları açıkladığı ve 120 koruması olmasına rağmen, bunun yeterli olmadığını söylediği öğrenildi. 6 milyar poundluk servete sahip olduğu sanılan Patarkatsishvili'nin ölümünün, 2006 yılı Kasım ayında, radyoaktif maddelerle zehirlenerek öldürülen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun ölümü ile benzerlik gösterdiği öne sürüldü.
Badri Patarkatsishvili'nin, İngiltere'de yaşayan iş ortağı ve yakın arkadaşı Boris Berezovsky, Patarkatsishvili'nin ölümünün, tüm ailesi ve arkadaşları için büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. Berezovsky, arkadaşının ölümünün ardından başka bir yorumda daha bulunmayacağını, bu konuda uzmanların araştırmalarını tamamlamalarını bekleyeceğini söyledi.
Patarkatsishvili'nin cenazesi, radyoaktif maddelere karşı ilk araştırmaların yapılmasının ardından, dün akşam saatlerinde Surrey'deki malikaneden alındı. Cenazenin bulunduğu araçtaki şahıslardan birinin yüzünü gizlemesi ise dikkat çekti.
İHA